Hvordan forholder AOF sig til covid-19 restriktionerne?
24. marts 2021
Ligesom resten af Danmark følger vi i AOF løbende med i anbefalinger og tiltag fra myndighederne, som har indvirkning på AOF's aktiviteter. Vores kursisters og underviseres sikkerhed er vigtig, og derfor retter vi os efter myndighedernes anvisninger om at vise samfundssind.

Frem til 21. maj 2021 vil mange af AOF's aktiviteter være lukket ned.
Bemærk: Store dele af undervisningen vil dog blive gennemført online, herunder Forberedende Voksenundervisning (FVU), ordblindeundervisning (OBU) og aftenskolekurser. For udendørs aktiviteter gælder et forsamlingsloft på 50 personer. For øvrige aktiviteter gælder et forsamlingsloft på 5 personer.
Ved genåbningen den 21. maj 2021 skal alle deltagere kunne fremvise et såkaldt coronapas. Coronapasset skal vise, om borgeren er færdigvaccineret, har overstået infektion eller er testet negativ indenfor 72 timer (både PCR- og antigen-test). Børn under 15 år vil være undtaget.
Læs generelle opdateringer om situationen på www.coronasmitte.dk eller kontakt din lokale AOF afdeling, hvis du har spørgsmål til dit konkrete kursus.