1.290 kr./person

Hensyntagende Qi Gong, selvmassage og meditation

Hensyntagende Qi Gong, Selvmassage og Meditation


Har du nedsat be­væ­gel­ses­funk­tion og ønsker at styrke både krop og sind?


På dette hold vil du lære skånsomme Qi Gong-øvelser, rolig vejrtrækning, kærlig selvomsorg og afslappede meditation, som styrker din Qi (livsenergi/livskraft). Holdet er også velegnet til personer med kroniske sygdomme eller stress.

Vi fokuserer på enkle fysiske bevægelser og selvmassage, der giver styrke, smidighed, indre ro og forankring i kroppen. Gradvist vil vi udøge træningen, hvor du vil arbejde med koordination og balance. Qi Gong har en positiv virkning på dit energi-flow og kredsløb. Regelmæssig træning kan bl.a. bidrage til at forebygge knogleskørhed, lindre smerter i nakke, ryg, skuldre og knæ, styrke lungernes funktion og stimulere fordøjelsen.
Kombinationen med kærlig selvomsorg og meditation kan have en dybt afstressende, rensende og sund­heds­frem­men­de effekt. Du lærer at give slip på negativitet og kan opnå øget glæde og positivitet, hvilket er gavnligt for psyken og immunforsvaret. 

Vi træner på små hold, og underviseren vil støtte dig i at tilpasse øvelserne efter dine behov og individuelle kapacitet.

Kom i løstsiddende tøj. Medbring gerne egen yogamåtte, tæppe/pude og en flaske vand.

Birgitta-Maria er uddannet Qi Gong-lærer hos Maria Zika med videregående studier og certificering til lærer i Sheng Zhen Meditation hos Master Li Junfeng og Teacher Li Jing.


Kursusdetaljer

1 - AOF Skive, Hjalmar Kjems Allé 4, Skive, 7800 Skive
Tirsdag, 15:00 - 16:30
28 lektioner, 14 mødegange
Tirsdag 13. januar, 2026
Holdnr.: 7626104026

1.290 kr./person

ledige pladser

Underviser

Birgitta-Maria Lohse