Vinyasa let øvede - Esbjerg

En yogatime baseret på vinyasa eller flow yoga. En time hvor vi med base i vores vejrtrækning aktiverer og styrker vores krop og sind gennem flowsekvenser.
Vi arbejder i de klassiske yogastillinger med fokus på et frit åndedræt, balance, styrke og smidighed. Det er en skøn og styrkende yogaform, hvor serierne vil blive udført i et flydende tempo.  Undervejs vil vi udfordre koordinering, balance, tyngdekraft og arbejde med kroppens funktionalitet. Det hele rundes af med udstræk, så vi arbejder også med udstrækning og fleksibilitet. En mere dynamisk tilgang til yoga hvor risikoen er at dine grænser flyttes og vi får lidt sved på panden.

Har du spørgsmål og behov for yderligere oplysninger, er du velkommen til at tage kontakt til Vibeke Jørgensen, på tlf. 31760826

Bemærk at lokalet ligger på 1. sal uden elevator.




Kursusdetaljer

AOF Esbjerg, Stormgade, Stormgade 90, 1. sal, 6700 Esbjerg
Tirsdag, 18:45 - 20:15
26 lektioner, 13 mødegange
Tirsdag 9. september, 2025
Hold nr.: 1125204217

1.495 kr./person

12 ledige pladserTilmeld kursus

Underviser

Vibeke Jørgensen

Mit navn er Vibeke Jørgensen. Jeg bor i Esbjerg på vist nok 18. år. Er oprindelig fra det Sønderjyske. Jeg er sidst i 40’erne, uddannet Sygeplejerske, men har så godt som forladt faget for ca. 3 år siden da jeg blev uddannet Akupunktør og Massør. Jeg arbejder nu derfor primært i min eget lille sted “Bodywork by Vibeke” og guider tillige nogle yogahold hver uge. Jeg tog i 2019 til Bali og tog en 200 timers yogauddannelse  med fokus på hatha og Vinyasa. Det er idag primært vinyasa og yin jeg underviser.

1.495 kr./person

Tilmeld kursus