485 kr./person

Peter Lieps Hus og Dyrehaven - natur, smag og fortælling

Tag med på en stemningsfuld vandretur gennem Jægersborg Dyrehave med fortællinger og frokost på Peter Lieps Hus.
Vi mødes ved Klam­pen­borg­por­ten, en af Dyrehavens ikoniske røde porte, og bevæger os gennem det grønne landskab med højt til himlen, fuglefløjt og fritgående kronvildt. Undervejs foldes alle fortællingerne ud – om de dramatiske parforcejagter, om kongen der kom så grueligt galt afsted, og om de mange traditioner i Dyrehaven, der stadig lever videre i dag, fra Hubertusjagten til Eremitageløbet. Vi skal også høre om de røde porte, den store hjortebestand, Dyrehavsbakken og historien bag Jægersborg Dyrehave.
Og efter en frisk gåtur i den skønne natur træder vi indenfor i det berømte traktørsted med den lange historie, Peter Lieps Hus. Her venter en velfortjent frokost i nyrenoverede, hyggelige rammer: klassisk smørrebrød med sprød fiskefilet og hjemmelavet remoulade, en kølig drik og til sidst kaffe eller te med lagkage. Så kom med til en dag fyldt med natur, historie og hyggeligt samvær – lige i hjertet af Dyrehaven.

OBS: Start og slutsted er forskelligt. Toget går lige til Klampenborg Station, og der er desuden mange par­ke­rings­mu­lig­he­der tæt på mødestedet. Arrangementet inkluderer guidet gåtur på omk. 3 km og et stk. smørrebrød med fiskefilet med remoulade og et glas vin, øl eller vand samt kaffe/the og lagkage på Peter Lieps Hus.

Slutsted: Peter Lieps Hus, Dyrehaven 8, 2930 Klampenborg

Hvis du er allgener, skal du kontakte kontoret.

Kursusdetaljer

Klampenborgporten, Peter Lieps Vej 3, 2930 Klampenborg
Fredag, 10:30 - 14:00
1 lektioner, 1 mødegang
Fredag 8. maj, 2026
Holdnr.: 26121503

485 kr./person

ledige pladser

Underviser

Marianne Bentzen