Ærø den sydfynske perle
Uanset om man aldrig har besøgt Ærø tidligere eller om man har været der adskillige gange, kan Ærø noget hele særligt.
Vi har lokal guide på øen, som vil vise os øens seværdigheder så som de mangefarvede badehuse tæt ved stranden, "Dukkehuset" som er et bitte lille bindingsværkshus i Ærøs Smedegade, Voderup Klint hvorfra der er en fantastisk udsigt over vandet og landskabet, der blev dannet for mere end 11.000 år siden samt.
Herfra går stuen til Søbygård, som er øens sidste hertugelige herregård, beliggende i den idylliske Søby, som både har bådværft og hyggelige bindingsværkshuse. Efter rundturen på øen er der tid til at udforske Ærøskøbing, inden vi begiver os hjemad . Byen omtales ofte som "eventyrbyen", da den er den bedst bevarede provinsby i Danmark fra 1700 tallet, med mere end 750 år gamle huse, hvis døre som oftest er bemalet med en blanding af okseblod og olie. Der vil blive uddelt et bykort over seværdigheder i Ærøskøbing, inden vi slippes løs til oplevelser på egen hånd.
Under færgefarten på udturen serveres der frokost inkl. 1 drik og ligeledes skal vi nyde aftensmaden under hjemsejladsen inkl. 1 drik.
Kursusdetaljer
875 kr./person
Underviser
Arrangeret af Pia Mengel
875 kr./person
Tilmeld kursus