50 kr./person
Fællessang - Arbejdersangbogen på Industrimuseet
Arbejdersangbogen 100 år: Sange om livet
I anledning af, at Arbejdersangbogen i 2026 fylder 100 år, udkommer der en revideret udgave. For at markere udgivelsen og sætte fokus på Arbejdersangbogens betydning som et stykke levende kulturhistorie afholdes der landet rundt 100 fællessangsarrangementer med gamle kendinge og helt nye sange.
Danmarks Industrimuseum, Faglige Seniorer, Fagbevægelsens Hovedorganisation og AOF byder indenfor til fællessang ledsaget af sangere, musikere og historikere med indgående kendskab til de sange og den musik, der har medvirket til at udvikle kulturen i Arbejderbevægelsen.
Når vi synger sammen, løfter det vores humør og spreder glæde. Vi kan på fineste vis opleve en samhørighed med de mennesker, vi i øjeblikket deler vores stemme med. Erfaringen med at være en del af en fælles klang kan lade os mærke, at vi er en del af et større fællesskab og en større fortælling. Når ord og melodi kobles, kommer fortællingerne ind under huden på os på en ganske særlig måde og formår at vække både indignation og få os til at trække på smilebåndet.
Kom og syng med på sange af blandt andre Benny Andersen, Soleima, Halfdan Rasmussen, Trille, Poul Henningsen, Kim Larsen, Signe Svendsen, Jeppe Aakjær, Sebastian, Anne Linnet og Carsten Bo.
Der serveres kaffe og kage.
Kursusdetaljer
50 kr./person

Underviser