575 kr./person

Seniorhøjskolen Dronninglund

2. februar
Med tre kufferter og en enkelt billet til Hanoi.
v/ Karl Johan Stæhr, Hjørring

Hvordan er det at tage springet?
At tage orlov, melde sig ud af fol­ke­re­gi­ste­ret og rejse til en helt anden kultur for at arbejde i to år – det er et stort skridt.

Karl Johan Stæhr, fiskeribiolog ved DTU Aqua, tog springet i 2002. Fra marts 2003 blev han chefrådgiver for et Danida-projekt med base i Hanoi, Vietnam. Oprindeligt var kontrakten på to år, men den blev senere forlænget til næsten tre.

I dette foredrag og slideshow fortæller Karl Johan om, hvordan det er at flytte til et andet land og skabe en ny hverdag omkring arbejdet. Han giver også et indblik i de personlige oplevelser og indtryk, man får ved at leve og arbejde i en helt anden kultur i flere år.


16. februar
En spektakulær kajakrejse gennem is, hav og historie
v/ Susanne Jars, Brabrand

Tag med på en unik fortælling langs Grønlands rå og betagende kyst, når Susanne Jars deler oplevelserne fra sin 58 dage lange ka­ja­k­eks­pe­di­tion fra Tasiilaq til Nanortalik – en rute, som kun ganske få har gennemført, og hvor Susanne blev den første kvinde.

I sommeren 2022 roede hun sammen med to andre kajakroere gennem den barske østgrønlandske natur for at opleve landskabet helt tæt på. Foredraget byder på fascinerende beretninger fra en ekspedition i verdensklasse – med møder med sæler, hvaler og endda isbjørne, samt besøg ved gamle bopladser langs kysten.

Susanne giver et indblik i livet på disse bopladser og deler historier om de udfordringer og oplevelser, der fulgte med turen. Derudover medbringer hun en del af det udstyr, som kan ses før eller efter foredraget.


2. marts
Opfør jer ordentligt!
v/ Peter Duetoft, Sindal

I dag virker tonen i samfundet ofte hård og ufølsom. Ord som høflighed og dannelse er næsten gået i glemmebogen. Det ser vi i den måde, vi taler til og om hinanden på – både ansigt til ansigt og på sociale medier. Det mærkes også, når vi skal hjælpe hinanden eller yde service.

”Jeg og mig” har erstattet ”vi og os”. Men hvad betyder dårlig opførsel for fællesskabet? Skader det minoriteter – og underminerer det fundamentet for vores demokrati?

Hvad er det egentlig, vi gør ved hinanden?

Ensomhed. Voldelige grupper. Vanvidskørsel. Snyd og bedrageri. Alt sammen følger af manglende respekt for andre mennesker.

Arrangementet kan måske provokere nogen – men det er ikke bare et lokalt brokke-møde. Vi peger på veje til et mere harmonisk samfund – og gennem dialog inspirerer vi hinanden til at gøre noget ved det.

 23. marts
Myrer og mennesket
v/ Joachim Offenberg, seniorforsker ved Aarhus Universitet

Hør om myrernes forunderlige levevis og organisering i samfund med dronninger, slaver og statskup. Myrerne har tilmed “opfundet” tele­kom­mu­ni­ka­tion, landbrugsdrift og aktive solfangere. Og myrerne har tilpasset sig ekstreme forhold – f.eks. i kolonier under vand og i toppen af trækroner. 

Myrer er verdensmestre i samarbejde, med en hjerne så lille at man kan leve flere dage uden sit hoved? Og hvordan kan de organisere en million medarbejdere uden en eneste leder?

Hør også om forskernes nyeste succes med at bruge myrer i ska­de­dyrs­be­kæm­pel­se og derved erstatte sprøjtemidler, så f.eks. æble- og mangoplantager kan drives økologisk. 

Foredraget tager udgangspunkt i Joachims bog ”Myrer” i serien Tænkepausen fra Aarhus Uni­ver­si­tets­for­lag.


13. april
80 år med Giro 413
v/ Poul Erik & Rita
Giro 413 – et navn, der vækker minder hos os alle. For nogle er det lyden af søndag eftermiddag, for andre duften af flæskesteg, karbonader eller den varme middagsmad, der stod på bordet, mens radioen spillede.

Den 13. oktober 2026 kan vi fejre, at det er 80 år siden, ”Lytternes ønskeprogram på grammofon” – senere kendt som Giro 413 – gik i luften for første gang. Et program, der gennem tiden har været både elsket og kritiseret, men som har samlet danskerne om musikken og samtidig indsamlet over 30 millioner kroner til socialt udsatte og syge børn.

Poul Erik & Rita inviterer til en musikalsk formiddag fyldt med nostalgi, gode historier og de melodier, der har gjort Giro 413 til en institution i dansk radiohistorie.

Vi runder forårssæsonen af med fællesspisning for alle, der har lyst til at blive og nyde lidt ekstra samvær.













































































Kursusdetaljer

Hjørnet Dronninglund, Nørregade 1, 9330 Dronninglund
Mandag, 13:30 - 16:15
30 lektioner, 5 mødegange
Mandag 2. februar, 2026
Holdnr.: 0826111002

575 kr./person

ledige pladser

Underviser

Forskellige Foredragsholdere