200 kr./person

Mine tre forældre v/ Christian Mørk

I dette stærke og personlige foredrag fortæller Christian Mørk om sin opvækst i en be­mær­kel­ses­vær­dig kunst­ner­fa­mi­lie med sine biologiske forældre, Susse Wold og Erik Mørk, samt sin stedfar, Bent Mejding.

Foredraget giver et ærligt indblik i en barndom præget af store følelser og komplekse relationer – herunder et vanskeligt forhold til en far, der forlod familien for at leve åbent som homoseksuel, og en stedfar, der trådte til som en vigtig støtte. Christian Mørk fortæller om følelsen af at stå udenfor, om at tage ansvar alt for tidligt og om den tavshed, der kan opstå i familier.

Samtidig er det en livs­be­kræf­ten­de fortælling om kærlighed, forsoning og modet til at række ud, før det er for sent. Med refleksion og nærvær deler han sine erfaringer om at finde fodfæste – også når familien slår revner.

Christian Mørk er forfatter og tidligere journalist og filmproducent. Han har boet det meste af sit liv i USA og har udgivet anmelderroste spæn­dings­ro­ma­ner i mere end 20 lande.

Kursusdetaljer

Gladsaxe Hovedbibliotek, Søborg Hovedgade 220, 2860 Søborg
Tirsdag, 19:00 - 21:00
1 lektioner, 1 mødegang
Tirsdag 15. december, 2026
Holdnr.: 26216041

200 kr./person

ledige pladser

Underviser

Christian Mørk