Fransk begynder Vejle

A1-1

Begynder sprogkursus i Vejle – lær et nyt sprog fra bunden

Vil du lære et nyt sprog helt fra bunden? Vores begynder sprogkursus i Vejle er åbent for nye deltagere og giver dig en tryg og effektiv start, uanset om du skal bruge sproget til rejser, arbejde eller hverdag.

For hvem?

Kurset er for dig, der ikke tidligere har haft sprogun­der­vis­ning, eller som har gået på 1. semester hos Tor. Vi tager udgangspunkt i, at du kun kender enkelte ord eller korte fraser – og bygger gradvist din sproglige selvtillid op.

Det lærer du på begynderkurset

På dette sprogkursus lærer du at:

  • Fortælle lidt om dig selv, din familie og dit arbejde

  • Klare dig i almindelige hver­dags­si­tu­a­tio­ner – fx i butikker, på café og restaurant

  • Forstå og stille simple spørgsmål i dagligdags samtaler

  • Læse og skrive enkle sætninger om emner fra hverdagen

Undervisningen foregår i et roligt tempo med fokus på mundtlig kommunikation og praktiske færdigheder – så du hurtigt kan bruge sproget i virkeligheden.

Praktisk information

  • Sted: Vejle

  • Kurset er åbent for nye deltagere, hvis dit niveau passer – kontakt os gerne for en vurdering

  • Der må påregnes udgifter til lærebøger (ikke inkluderet i kursusprisen)

📞 Tilmelding og spørgsmål

Er du i tvivl om kurset passer til dit niveau?
Kontakt os – vi hjælper dig gerne videre!


Kursusdetaljer

Mølholm Skole, Tankegangen 1, 7100 Vejle
Onsdag, 18:45 - 20:15
22 lektioner, 11 mødegange
Onsdag 22. oktober, 2025
Holdnr.: 9125206307

1.210 kr./person

12 ledige pladserTilmeld kursus

Underviser

Lilian Jeppesen

Jeg er uddannet korrespondent i fransk og spansk. Det gav mig mulighed for et job, hvor jeg blev udstationeret i Paris i tre år.
Sidenhen har jeg undervist i flere år på aftenskoler og sprogskoler. Min un­der­vis­nings­form bærer præg af, at man godt må hygge sig og more sig med hinanden, når tungen slår krøller i bestræbelserne på at få de flotte franske lyde på plads. Lyde som jo ligger noget væk fra vores danske sprog.
Grammatikken kommer vi også igennem og det bliver krydret med humor og en portion uendelig tålmodighed.
Vi holder en velfortjent pause hvor vi kan nyde medbragt kaffe og kage.

Jeg byder jeg velkommen til en fornøjelig og lærerig sæson.

Samme kursus på andre tidspunkter

1.210 kr./person

Tilmeld kursus