Yoga for ryg, skuldre og nakke - Hensynstagende
Dette hold henvender sig til alle personer, der ikke med rimeligt udbytte kan deltage på almindelige hold, som følge af f.eks. knogle- og muskellidelser. Der er færre deltagere pr. hold, og læreren vil således kunne tage hensyn til den enkelte deltagers behov og begrænsninger.
Du lærer smidighedsgørende øvelser for alle led, samt stræk- og styrkeøvelser for muskelgrupper, der påvirker ryggen. “Hatha Yoga” er også kendt for sin forebyggende og helbredende virkning, og Yogaøvelserne stimulerer muskler, nerver- giver velvære, balance samt ro i sindet.
Øvelserne berører alle kroppens muskler, led og organer. Samtidig øges koncentrationen.
Der arbejdes med åndedrætsøvelser og afspændingsteknikker, således at åndedrættet frigøres for spændinger. Undervisningen afsluttes med intens afslapning: “Yoga Nidra”.
Medbring liggeunderlag/yogamåtte
Kursusdetaljer
Salget er lukket
Underviser
Sus Else Mathilde Leth
<p>Sus Leth har haft Aftenskole,” DOF Gentofte Ryg- og Yogaskole” i 35 år, hun var leder samt underviser, grundet coronaen blev skolen lukket.</p> <p>Sus Leth var i mange år ansat i et Amerikansk medicinalfirma “Upjohn”, hvor hun registrerede medicin til Sundhedsstyrelsen men også bivirkninger, det betød, at hun begyndte at interessere sig for alternative metoder til at hjælpe kroppen samt forebygge.</p> <p>Hun tog en yogauddannelse der tog 3 år dels gennem Dansk Yoga og dels undervisning af en guru fra Indien.<br />Senere tog hun uddannelse i akkupunktur samt Shiatsu massage. Sus Leth har rejst i det meste af Verden, hvor hun har undervist i flere lande, bl.a. Indien og Australien.</p>
Salget er lukket
Kursus afsluttet