Venteliste

Hensyntagende yoga Hinnerup (H)

Hensyntagende Yoga i Hinnerup – Yoga for Alle Niveauer 🧘‍♀️🌿

Har du længe tænkt på at prøve yoga? Eller har du dyrket yoga tidligere, men ikke på noget tidspunkt for nylig? Dette hensyntagende yoga-hold i Hinnerup er perfekt for dig! Her arbejder vi med blide og skånsomme bevægelser, der gradvist løsner op for muskler, led og bindevæv.

Hvad kan du forvente?

  • Øget mobilitet og bevægelighed

  • Forbedret kropsholdning og bedre åndedræt

  • Styrkelse af muskler og knogler

  • Bedre balance og koordination

  • Stimulering af kredsløb og indre organer

  • Afsluttende afspænding for indre ro og mental balance

Undervisningen tilpasses dine evner og behov – alle kan deltage, uanset alder, køn og erfaring. Vi tager de nødvendige hensyn, så du kan føle dig tryg og komfortabel gennem hele forløbet.

Praktisk info

  • Medbring behageligt tøj, du kan bevæge dig i

  • Holdet er for både mænd og kvinder

Om underviseren

Dorthe Dalgas er certificeret RYT-500 instruktør med specialisering i Yin Yoga, Restorativ Yoga, Anusara, Integral Yoga, senior yoga, yoga for traumer, stresshånd­te­ring, SATYA (somatisk yoga) og stoleyoga. Med Dorthe får du en erfaren underviser, der guider dig trygt gennem en hensyntagende yogapraksis.


 

Tag det første skridt mod bedre velvære og indre balance på vores hensyntagende yoga-hold i Hinnerup – vi glæder os til at byde dig velkommen! 🙏✨

Kursusdetaljer

Rønbæk Idrætscenter, Ådalsvej 94, 8382 Hinnerup
Tirsdag, 09:00 - 10:30
32 lektioner, 16 mødegange
Tirsdag 19. august, 2025
Holdnr.: 1325204510

898 kr./person

0 ledige pladserTilmeld venteliste

Underviser

Dorthe Dalgas

Jeg startede min yoga rejse som teenager i 80’erne og har siden da løbende styrket min viden og forståelse med uddannelser, retreats og internationale kurser. Jo mere jeg lærer, jo mere forstår jeg, at yogaen er et livsstudie, og jo mere nysgerrig bliver jeg efter at lære mere.
Yogaen er for mig en leveform, og den ser på mennesket som en helhed. Yogaen tilbyder igennem fysiske asanas (stillinger), pranayama (vejrtrækning), mindfulness, sutras(læretekst) og meditation redskaber, der gør det lettere at håndtere daglige pro­blem­stil­lin­ger og dét at være menneske.
Jeg har tilbragt de sidste 25 år i USA, hvor jeg er yogauddannet med baggrund i Iyengar, Intergral Yoga og Yin Yoga. Jeg har undervist i yoga for stress management, gigt, stoleyoga, yin, hatha, restorativ, yoga Nidra og meditation på blandt andet hospitaler, brandstationer, plejehjem og i kommuner. Jeg brænder for at undervise i den blide og mindfulde yoga, da jeg føler, det er dér, man lærer at være tilstede i øjeblikket og har tid til at nå at mærke sig selv.
Jeg har anvendt yogaen som be­hand­lings­form til at håndtere fysiske skader og spændinger såvel som psykiske udfordringer såsom stress, angst og depression.
Yoga for mig handler om at skabe forening, fred og harmoni imellem body og mind. Yoga handler om at finde ind til kernen og om at hvile i sig selv. At accepterer dén, man er, som man er i det givne øjeblik.

898 kr./person

Tilmeld venteliste