MATADOR musical

Alle danskere kender og elsker Lise Nørgaards Danmarks krønike Matador.
Nu er der en musical på vej, som får premiere i februar 2024 på Falkoner Teatret.
Musicalen bliver et gen­nem­mu­si­kalsk folkedrama fyldt med fantastiske nye sange af Burhan G og Lise Cabbel. Forestillingen er baseret på TV serien Matador og med manus af Lise Nørgaard, hendes nok sidste ”gave” til danskerne.
Hele Danmarks Musikteater Holstebro, Vejle Musikteater samt One and Only Musical står for opsætningen og engagerer landets bedste mu­si­cal­stjer­ner til at medvirke i forestillingen.
Handlingen er jo kendt. En fortælling om 2 konkurrerende familier, hvis skæbne med tiden væves tæt sammen. Det er et både storslået og intimt drama om ambitioner, traditioner og fornyelse, men også forandringer og at turde stå ved, hvem man er.
Det er lykkedes AOF at få nogle gode pladser til ovennævnte en dejlig lørdag eftermiddag i februar 2024.

Kursusdetaljer

Falkoner Teatret, Falkoner Alle 9, 2000 Frederiksberg
Lørdag, 14:30 - 17:15
1 lektion, 1 mødegang
Lørdag 24. februar, 2024
Holdnr.: 0724118101
AOF Rødovre og Brøndby

750 kr./person

6 ledige pladserTilmeld kursus

Underviser

Arrangeret Af Pia Mengel

750 kr./person

Tilmeld kursus