Kinesisk tuschmaling og Sansui-ga

Kinesisk tuschmaling – Oprindelsen er i Kina, og tuschmaling er blevet introduceret til Japan og andre sy­døst­a­si­a­ti­ske lande. Der er forskelle mellem kinesisk og japansk maleteknik, når det gælder brugen af pensel, blæk og vand, især i forbindelse med maleri af landskaber og blomster.
På kurset vil vi gennemgå penselteknik, der anvendes med vand og blæk på Washi (rispapir, Gasen m.m.), og vi vil male typiske kinesiske landskaber, som inkluderer floder, vandløb, bjerge, skygger, træer, de tårnhøje kal­k­stens­b­jer­ge, Gulebjerg og naturtræer m.m.
Vejledning gives individuelt under arbejdet alt efter kursistens behov.

Der kræves ingen forudgående erfaring for at deltage. Du kan finde yderligere information på www.sumi-e.dk.

En materialeliste sendes ud før kursusstart. Sumiko Knudsen kan kontaktes på mail: sumiko_knudsen@hotmail.com

Du kan bruge alt, hvad du har derhjemme, men der er også mulighed for at købe japanske pensler, blæk, papir m.m. af Sumiko.

Kursusdetaljer

Buddinge Skole, Kildebakkegårds Allé 155, 2860 Søborg
Lørdag, 10:00 - 15:20
6 lektioner, 1 mødegang
Lørdag 25. oktober, 2025
Hold nr.: 25266181

380 kr./person

10 ledige pladserTilmeld kursus

Underviser

Sumiko Knudsen

380 kr./person

Tilmeld kursus