Detaljetegning på Glyptoteket ved Kunstskolen Larsson & Larsson
Detaljetegning på Glyptoteket ved Kunstskolen Larsson & Larsson
Efter mange opfordringer byder kunstskolen ind med et nyt hold på Glyptoteket.
Nu er det detaljer på skulpturerne der er i fokus.
Kurset fordeles over to
lørdage i træk, og indledes den første dag, med en intro og grundig teori, om hvordan man tegner hoved, portræt, hånd og fod. De resterende
timer øver man sig på udvalgte detaljer på forskellige skulpturer. Kursisterne vælger selv om man
vil øve portræt, hånd eller fod, - eller alle detaljer, og arbejder i eget
tempo.
Der er individuel undervisning. Alle kan være med, både begyndere og
øvede.
Man medbringer selv bløde blyanter, viskelæder og papir. Og, evt. mad/ drikke
til fælles pauser.
Vi låner skamler og evt. tegneunderlag.
Vi mødes udenfor indgangen præcis kl. 11.45 begge dage.
Alle er velkomne til et par hyggelige eftermiddage i det smukke Glyptotek!
PS! Entréen til Glyptoteket er IKKE inkluderet i kursusgebyret..
Frederiksberg og Københavns Kommune tilbyder forhøjet tilskud til særlige grupper. Ved valg af prisen for særlige grupper erklærer du på tro og love, at du er studerende på SU, lærling, på efterløn, pensionist, eller modtager overførselsindkomst (inkl. SU).
Personer over folkepensionsalderen, 18-25-årige samt modtagere af overførselsindkomst kan også være berettigede.
Er du bosiddende i Københavns eller Frederiksberg Kommune, og kurset afholdes i en af disse kommuner, kan du benytte pristypen "særlige grupper".
AOF kan kræve dokumentation ved tilmelding eller senere. AOF forbeholder sig ret til at opkræve og få tilskud tilbagebetalt, hvis det forhøjede tilskud ikke accepteres af kommunen.
Kursusdetaljer
395 kr./person
Underviser
Inger Larsson
Inger Larsson
Kunstskolen Larsson & Larsson
Inger Larsson er uddannet designer på Designskolen og billedkunstner fra Kunstakademiet i Århus.
Har over 25 års undervisningserfaring, med bl.a. den succesrige Kunstskolen Larsson & Larsson, etableret i AOF- København, med tvillingsøsteren Liv, deraf navnet.
Alle kurser på ugebasis holdes i hyggelige Christianshavns Beboerhus.
Fælles forudsætninger: Kreativt gå på mod og højt humør!
Inger Larsson fortsætter i efteråret 2025 med: Tegning for alle – øvede, Croquis for alle – begyndere/ øvede, Maling og Tegning for alle- begyndere & øvede, Maleri for alle, akvarel & akryl – begyndere & øvede. Der afholdes også weekend kursus på Glyptoteket lørdage og søndage. Se hold beskrivelser.
395 kr./person
Tilmeld kursus