Keramik for begyndere og let øvede
På dette kursus får du mulighed for at udfolde dig kreativt og fordybe dig i lerets mange muligheder.
Du bliver introduceret til basisteknikkerne inden for formgivning af ler. Du vil blive undervist i blandt andet kvætsning, skulpturering, pølse-, knibe- og pladeteknik. Vi vil også se på forskellige dekorationsteknikker. Kender du allerede til disse teknikker, kan du bare gå direkte i gang med dine egne projekter.
Hver kursusgang starter med en kort demonstration, hvorefter du får mulighed for selv at arbejde med leret. Vi tager udgangspunkt i det du selv ønsker at fremstille, lige meget om det er skulpturer, ting til haven eller brugsting som kopper eller andet.
Sjette kursusgang glaseres tingene og sidste kursusgang mødes vi og tager en snak om glaseringen og tager tingene med hjem.
Drejning er ikke inkluderet i dette kursus, men der er en drejeskive til rådighed, som du har mulighed for at afprøve.
På dette kursus arbejdes der kun med stentøjsler, hvor der altid vil være 3 slags at vælge i mellem.
Materialeudgift: 100 kr./kg ler inkl. forglødning, glasur og glasurbrænding.
Du kan vælge mellem 10 forskellige stentøjsglasure til at dyppe i samt enkelte penselglasure uge senere.
Kursusdetaljer
1.270 kr./person
Underviser
Mette Tribler
1.270 kr./person
Tilmeld kursus