
1.680 kr./person
Yoga for begyndere og øvede 50/60+ere
Husk at du kan få tilskud. For mere information se længere nede på siden.
Yoga for begyndere og øvede 50/60+ere
Der arbejdes med hele kroppen, hvor åndedrættet er højprioritet.
Gennem statiske og dynamiske stillinger samt åndedrætsøvelser, så alle muskelgrupper trænes.
Der opnås positiv effekt på nervesystem, kredsløb, lymfesystem, bindevæv, indre organer og fordøjelse vægttab, og smidigheden øges.
Der lægges vægt på afspænding og indre ro.
Vi afslutter alle yoga timer med en god og lang afspænding, hvor krop og sind kommer helt ned.
Medbring løstsiddende tøj og tæppe.
Lånemadras og yogamåtter i lokalet.
Hvis du vil tilmelde dig et hold mere end 14 dage efter start, eller har yderligere spørgsmål, kan du kontakte os på 32 51 14 95 eller aftenskole@hst.aof.dk for at få en reduceret pris.
Kontoret kan kontaktes på aftenskole@hst.aof.dk eller på 32 51 14 95.
Herlev Kommune tilbyder forhøjet tilskud til pensionister og efterlønnere, bosiddende i Herlev.
Er du bosiddende i Herlev Kommune, og afholdes kurset i kommunen, kan du benytte pristypen "særlige grupper" – enten "Efterløn Herlev" eller "Pensionist Herlev".
Tilskud til efterlønsmodtagere ydes med 30 % af kursusprisen dog kun til ét hold pr. sæson.
Tilskud ydes til et ubegrænset antal hold pr. sæson til folke- og førtidspensionister samt andre pensionister, der oppebærer en tjenestemands- eller egen kapitalpension.
AOF kan kræve dokumentation ved tilmelding eller på et senere tidspunkt. AOF forbeholder sig ret til at opkræve og få tilskuddet tilbagebetalt, hvis det forhøjede tilskud ikke godkendes af kommunen.
Kursusdetaljer
1.680 kr./person

Underviser
Camilla Tjell Larsen
Jeg hedder Camilla og er 50 år gammel. Jeg bor i Bagsværd med min kæreste og mor til en søn på 24 år. Jeg er uddannet pædagog og har gennem 23 år arbejdet med børn og unge med vanskeligheder i dagbehandlingstilbud og folkeskolen og med stort fokus på inklusion og unges psykiske og fysiske trivsel.
Jeg er meget interesseret i sport, cykeltræner og dyrker fitness og synes at kroppen som værende vores fysiske redskab er meget interessant og hvori ligger vores evner, begrænsninger og ikke mindst sammenhængen mellem det mentale og fysiske. Jeg har gennem den Kropsterapeutiske yogauddannelse fået stor interesse i at betragte kroppen og genfinde troen på, at alt er som det skal være og lære kroppens signaler at kende, således der skabes mulighed for mere ro i sindet og kan lande i nuet.
