4.460 kr./person
Seniorhøjskolen, torsdage med Paul Børling
PROGRAM FOR SENIORHØJSKOLENS TORSDAGSHOLDET 2026 – 2027
Tilrettelagt af Paul Børling
Så er det tid igen! Programmet for Seniorhøjskolens torsdagsholds nye sæson er nu klar.
Igen i den nye sæson er der kommet mange gode input fra kursisterne. Tak for det. Det er en kæmpehjælp. Programmet er en god blanding af disse forslag og mine egne fikse ideer. Og heldigvis er vi også denne gang så heldige, at mange gode folk har sagt ja til at stille op for os. Som sædvanlig er det mennesker med noget på hjerte; fra kunstens, videnskabens verden og medieverdenen. Igen i år har vi heldigvis også en ”klassens time”.
Som noget nyt har vi i denne sæson skåret ned på besøgene ude i byen/verden. For at få råd til lidt mere og bedre besøg, har vi i år 10 foredrag og 8 besøg.
Ihhhh hvor jeg glæder mig til at byde vores gæster og ikke mindst jer kursister velkommen til 18 mødegange, som jeg er sikker på, bliver hyggelige og lærerige.
Alle foredrag er i Foreningshuset, Amager Landevej 71, 1. sal. Vi begynder kl. 10 og slutter ca 11.45 – med et kvarters kaffepause undervejs.
Flere besøg afvikles i år på varierende tidspunkter. Det er præciseret i omtalen af de enkelte programpunkter. Vi mødes i god til inden. Besøgene varer 1 – 2½ time.
Den første tur ude af huset er dog den store bustur og her kører bussen fra Amager Landevej 71 kl 9.45 og er hjemme igen senest kl 16.
På de museer og samlinger, vi besøger, er det som regel muligt at blive efter rundvisningen.
På første og sidste besøg, giver AOF frokost. I skal selv betale for drikkevarer.
NB: I bedes reservere torsdag den 18. marts, hvis vi – på grund af aflysning af en mødegang – har brug for at sætte et nyt foredrag eller besøg op.
Afbud bedes meddelt Paul hurtigst muligt – helst på telefon eller sms.
TORSDAG DEN 1. OKTOBER
FOREDRAG: Trump ændrede verdenshistorien: Hvad nu, Amerika?
BIRGITTE BORUP, journalist, international kommentator, Berlingske.
Vi starter sæsonen i den alvorlige ende.
Birgitte Borup er international kommentator på Berlingske og en af Danmarks mest erfarne formidlere af amerikansk politik og kultur. Birgitte er kendt for sin evne til at spotte og analysere de strømninger, der definerer vores samtid. Birgitte er en hyppigt anvendt kommentator i danske medier og er blandt andet fast paneldeltager i "Kampen om USA" og "News & Co" på TV2.
Donald Trump gjorde sin entré i amerikansk politik som en outsider, men endte med at ændre USA fundamentalt. Efter at have formet Guds eget land i mere end et årti, lakker Trumps æra nu mod enden. Så hvad nu?
Vi får en skarp analyse af USA. Med afsæt i det kommende midtvejsvalg og præsidentvalget i 2028, forklarer Birgitte, hvad der er på spil – og hvilke fremtidsscenarier der tegner sig. For USA og for verden.
TORSDAG DEN 8. OKTOBER
BESØG: SAMLERMUSEET THORSVANG med frokost
MØDESTED/-TID: Foreningshuset Amager Landevej 71 / Kl. 9.30 – afgang med bus kl. 9.45
Årets udflugt går til Danmarks Samlermuseum, Thorsvang. Her er en unik samling af gamle ting og sager, der vises frem på en blomstrende og levende måde.
Her kan vi opleve verden af i går. Gamle butikker og værksteder, der bugner af alverdens ting fra de skønne dage, hvor farfar var ung. Vi kan bl.a. opleve butikslokalet fra Herolds Varehus, der lå på Øresundsvej, samt et hav af andre skønne ting. Vi ser udstillingerne på egen hånd – der er noget for enhver smag.
Vi skal have frokost i cafeen, hvor der serveres en buffet på AOFs regning, mens I selv skal stå for drikkevarerne. Efter frokost er der mulighed for at fordybe sig yderligere i herlighederne.
Bussen returnerer så vi er på Amager senest kl. 16.00.
EFTERÅRSFERIE
TORSDAG DEN 22. OKTOBER
FOREDRAG: Skolelæreren fra Lolland, der fik en statue i Argentina
SUNO SCHARLING, lektor emeritus
Klassens time forestås i år af Suno. Vi kan se frem til et helt nyt foredrag, som Suno har forberedt.
En udvandrerhistorie om positivt samspil mellem den udvandrende og det modtagende samfund.
Hans Fugl fra Horslunde var en af de første danskere der udvandrede til Argentina. Han fik en afgørende betydning for udviklingen af byen Tandil og den danske koloni der. Han var med til at opdyrke pampassletten og virkede samtidig som lærer. Modsat mange senere kolonister isolerede han sig ikke blandt danskerne. Han deltog aktivt i hele byens samfund og endte som fredsdommer og borgmester. Mange år senere, i 1964, hædrede byen ham med en markant statue.
TORSDAG DEN 29. OKTOBER
BESØG: Hofteateret ”Hideaway”
MØDESTED/-TID: Museets indgang, Christiansborg Ridebane 18 – kl. 10.50 – 12.00
Vi besøger en skjult perle midt på Slotsholmen.
Hofteateret fra 1767 er netop genåbnet efter en større restaurering. Her mødes fortid og nutid og et kvart årtusindes kultur- og teaterhistorie vækkes til live. Gennem stemningsfulde udstillinger føres vi ind i Hofteaterets lange og farverige historie, i skjulte detaljer og overraskende øjeblikke.
TORSDAG DEN 5. NOVEMBER
FOREDRAG: Den fjerde alder
GEORG JULIN, foredragsholder, TV-, podcast- og radiovært
Foredraget den fjerde alder er et ”aktivt foredrag”, hvor Georg Julin taler om ”de i gennemsnit 21 flere leveår” som forskerne siger at ”60+ generationen” opnår. Hvordan forbereder vi os til kvalitetstid i de ekstra år? Vi hører om både motion i dagligdagen kostforandring, nuværende bolig eller seniorbolig, oplevelser, pension, bank, testamente, mental omstilling, Den nye Ældrelov og – ikke at forglemme – humor.
TORSDAG DEN 12. NOVEMBER
BESØG: Lufthavnsrundvisning – bag kulisserne
MØDESTED/-TID: Indenrigsvej 14, kl. 9.15 – 12.00.
Alle vi på holdet lever som naboer til en af Nordeuropas største lufthavne. Nogle af jer har også arbejdet der og vi kender garanteret alle nogle der arbejder eller har arbejdet der. Og vi har naturligvis alle rejst til og fra lufthavnen.
Nu får vi chancen for at komme tæt på hverdagen i en international lufthavn og få adgang til områder, der normalt er lukkede for offentligheden.
Vi oplever og hører om driften, sikkerheden, logistikken og livet på airside i Danmarks største arbejdsplads – en levende maskine i konstant bevægelse.
BEMÆRK:
- Vi starter tidligere end vi plejer og turen varer 2½ time.
- Vi skal medbringe pas eller kørekort som legitimation for at komme med på turen.
- Sikkerhedsmæssigt betragtes vi som rejsende. DVS alle restriktioner vedr. genstande, der må medbringes, svarer stort set til hvad man må have med gennem sikkerhedstjeck, når man skal ud at rejse.
- Der er gratis transferbus fra metro-/togstation til mødestedet.
- Det vil være muligt at parkere i lufthavnenes P-anlæg – mod betaling.
TORSDAG DEN 19. NOVEMBER
FOREDRAG: Borgere mod lufthavnsforurening, folkeoplysning og aktivisme
Repræsentanter fra Borgergruppen ”Borgere mod Lufthavnsforurening” ved Louise Raaschou
Repræsentanter for Borgergruppen mod Lufthavnsforurening holder foredrag om konsekvenserne af at være nabo til Nordens største lufthavn.
Foredraget vil fortælle om gruppens tilblivelse, dens aktivistiske tilgang, aktuelle indsatsområder og målsætning.
Der vil være rig mulighed for spørgsmål og dialog undervejs.
TORSDAG DEN 26. NOVEMBER
BESØG: Hollændergårdene på Amagermuseet
MØDESTED/-TID: Hovedgaden 4, St Magleby, Dragør, kl 11.50 – 13.00
Hollændergårdene er en hyggelig tidslomme, hvor idyl, ro og historie er i første række. Vi får en rundvisning, der fører os ind i amagerbøndernes verden og hvor vi kan opleve Amagers fortid og nutid i skønne omgivelser. Det er her vi kommer tæt på hollænderbøndernes historie, kulturarv og lokalidentitet.
TORSDAG DEN 3. DECEMBER
FOREDRAG: En skuespillers værktøjskasse
ULVER SKULI ABILDGAARD, skuespiller
I årets julemøde får vi besøg af Ulver Skuli Abildgaard, der har medvirket i flere TV-julekalendere.
Ulver taler om sit liv som skuespiller gennem snart 50 år. Hvordan arbejder man med sin rolle i julekalenderen ”Valdes jul” eller med roller som Hamlet, Richard den 3. eller Storm P? Hvad er forskellen på at spille på film og på teater? Og hvordan påvirker ens roller ens personlige liv? Det og meget andet bliver vi klogere på den sidste mødegang før jul
JULEFERIE
TORSDAG DEN 7. JANUAR
FOREDRAG: En god klovn – om Erik Clausen
PRAMI LARSEN, filminstruktør, formidler, AOF kursusleder
Vi får besøg af Prami, der har overtaget onsdagsholdet efter John Gylling, der vil koncentrere sig om at holde foredrag og være rejseguide.
Det handler om, hvem der er i billedet… hvem der er deroppe på lærredet” var Erik Klausens mantra. Men det udgangspunkt for fortællinger og kunst kom ikke til ham fra starten. Ud af en stærk klassebevidsthed (og den gengældte kærlighed til hans hårdtarbejdende mor) kom følelserne, dramaet og jagten på respekt.
Prami Larsen og Lars Movin blev gavmildt lukket ind i Klausens univers i 1988. ”Nogen kan synge en sang, andre kan lave en sildemad. Og det er alt sammen lige vigtigt”, som han siger i ”En God Klovn”, filmen, som blev resultatet af mange timer i Erik Clausens verden.
TORSDAG DEN 14. JANUAR
BESØG: Børsen – udstilling om genopbygningen
MØDESTED/-TID: Børsgade, i Børsens gavl i den ende, der vender imod Amager, kl 14 - ?
Genopbygningen af Børsen efter den tragiske brand i 2024 er i fuld gang.
Parterne bag genopbygningen, har opsat 15 sammenbyggede containere langs bygningen. Herfra kan man bevæges sig i første sals højde og få et unikt kig ind over byggepladsen (der er elevator).
Udstillingen fortæller både om Børsens enestående historie og om den omfattende genopbygning. Der udstilles såvel gamle som nye materialer og inventar, som alle beretter om et stykke fantastisk dansk bygningskultur.
Der arrangeres desværre ikke en samlet gennemgang, men ved hjælp af plancher og anden formidlingsteknik, kan man selv på en nem og overskuelig måde få stort udbytte af et besøg.
TORSDAG DEN 21. JANUAR
FOREDRAG: Når katastrofen rammer
HELLE MERETE BRIX, journalist, forfatter og foredragsholder
For 11 år siden var Helle Merete Brix arrangør af og ordstyrer ved mødet i Krudttønden i København, der blev ramt af et af de alvorligste terrorangreb vi har oplevet i nyere tid.
I årene efter har hun talt med en lang række mennesker, der enten personligt eller professionelt har haft katastrofer inde på livet. I foredraget stilles spørgsmålet: Hvad kan det enkelte menneske og samfundet gøre for at komme bedst muligt igennem livsomvæltende kriser? Bør vi tale lige så meget om posttraumatisk vækst som posttraumatiske stress? Hvordan holder man fast i håbet?
TORSDAG DEN 28. JANUAR
BESØG: Det Norske Hus og Den Norske Sømandskirke
MØDESTED/-TID: Amager Boulevard 111 A, kl 11.50 - 13.30
I 2026 var det 100 år siden to foreninger af herboende nordmænd besluttede at bygge et hus til forsamling og kulturelle formål og med boliger hovedsageligt for ældre. Den danske stat stille grunden på Amager til rådighed kvit og frit og huset stod færdigt i 1933. Det tog sin tid at få indhentet og udbetalt de mange nødvendige tilskud og donationer.
Vi får en rundvisning og hører om husets interessante historie.
Herefter spadserer vi til Kong Haakons Kirke (Den Norske Sømandskirke), der i 1958 blev opført som nabo til huset. Her får vi ligeledes en rundvisning.
TORSDAG DEN 4. FEBRUAR
FOREDRAG: Kunsten som litografi – fra sten til tryk
NIELS WISSING SØRENSEN, direktør Edition Copenhagen
Copenhagen Edition er et af de ældste, stadig fungerende litografiske værksteder i København og Europa. Her kommer verdensberømte kunstnere fra ind- og udland for at arbejde med den helt særlige kunstart, litografiet. Og mange af værkerne bliver også solgt fra værkstedet på Christianshavn.
Niels Wissing Sørensen vil give et indblik i denne verden – fra tegning til færdigt tryk. Processen gennemgås trin for trin og vi hører om materialer, kemi og håndværk. Vi hører også om samarbejdet med kunstnere og hvordan ideer udvikles på værkstedet. Et foredrag om en gammel kunstart, hvor vi hører om teknik, tradition og nutidig praksis.
TORSDAG DEN 11. FEBRUAR
FOREDRAG: Vi er her – fredsaktivister i Israel og Palæstina
SARA ARNDT LINDNER, master i Mellemøsthistorie fra Tel Aviv Universitet
Foredraget fokuserer på fredsaktivismen i Israel og Palæstina. Selvom der ofte bliver tegnet et pessimistisk og håbløst billede af situationen i Israel og Palæstina, er fredsaktivisme til at finde blandt israelere og palæstinensere, især blandt kvinder. Også efter Hamas’ angreb den 7. oktober 2023 og det efterfølgende israelske angreb i Gaza.
Sarah har boet 17 år i Israel.
VINTERFERIE
TORSDAG DEN 25. FEBRUAR
BESØG: Designmuseet
MØDESTED/-TID: Bredgade 68, kl. 11.50 – 13.00
Designmuseum Danmark formidler historien om dansk design og har gjort det i mere end 125 år. Museet er indrettet i det tidligere Frederiks Almene Hospital, der fungerede som sådan til Kommunehospitalet blev indviet i 1863.
Vi får en rundvisning i den udstilling der hedder Danish Modern. Her fortælles historien om dansk design fra 1920’erne til ca 2000. Omvisningen giver gennem udvalgte stop og genstande et blik på denne gyldne epoke for dansk design.
TORSDAG DEN 4. MARTS
FOREDRAG: Det badende København
HELEN G. WELLING, arkitekt maa, forfatter
I Københavns havnebassin lå der i sidste halvdel af 1800-tallet i gennemsnit mere end ti badeanstalter på samme tid. Over en periode på 200 år har der i Københavns inderhavn og yderhavne sammenlagt ligget over 90 søbade. Badene har ligget i en randzone – et ‘ingen-mands-vand’ – uden nogen fast adresse. En flygtig arkitektur i en foranderlig geografi er såvel fascinerende som faretruende.
I 1950’erne tømmes havnen for aktiviteter, og pga. vandforureningen forbydes svømning i havnen. Søbadene – eller havnebadene, som de kaldes i dag – er siden 2001 kommet tilbage i Københavns Havn.
TORSDAG DEN 11. MARTS
BESØG: DRAGØR FORT med frokost
MØDESTED/-TID: Prins Knuds Dæmning, Dragør, kl. 10.50 - ?
Årets sidste (planlagte) arrangement går til et sted vi alle kender og sikkert også har besøgt; Dragør Fortet.
Fortet blev anlagt i de urolige tider i Europa, 1910 – 1915, for at styrke søforsvaret af København. Både ved hjælp af de opsatte kanoner (der dog blev kritiseret i samtiden for at være gammeldags) og overvågning af indsejlingen til Øresund.
Forsvarsfunktionerne blev nedlagt i 1957, men radarovervågningen fortsatte til 1999. Fortet er siden blevet overtaget af private kræfter, der har restaureret store dele af bygninger og udearealer – og stadig arbejder med det.
Vi får en rundvisning og slutter af med en let frokost på AOFs regning. Drikkevarer betaler vi selv for.
TORSDAG DEN 18. MARTS
HUSK at reservere denne dag til et eventuelt udsat/tidligere aflyst programpunkt.
Kursusdetaljer
4.460 kr./person

Underviser