Slægtsforskning 1, begyndere, weekendkursus
Start: 04.03.2023, kl. 10:00
AOF Center Odense , AOF Center Odense
AOF Huset, Hunderupvej 103, 5230 Odense M
Hannah Aabech
Priser for hele kurset
- Fuldt betalende 600 kr/person
- Efterløn, Odense 564 kr/person
- Fleksydelse, Odense 564 kr/person
- Pensionist, Odense 564 kr/person
- Studerende, Odense 564 kr/person
Kursusdage
-
04-03-2023Lørdag10:00 - 15:00
-
05-03-2023Søndag10:00 - 15:00
Beskrivelse
Brug en hel weekend på kursus for begyndere i slægtsforskning.
Vi vil arbejde med de kilder, som giver os de helt basale oplysninger om vore forfædre, nemlig kirkebøger og folketællinger. Er man hjemme i disse arkivalier, er man godt hjulpet på vej, både til at trække facts frem og til overhovedet at finde personerne.
Vi vil gå på jagt i kirkebøgerne og finde dåbsnotater, faddere, uægte(skabelige) børn, vielser, dødsdatoer og begravelser. I folketællingerne kan vi nemt overskue for eksempel familieforøgelser, beskæftigelse og social status.
Vi vil inddrage andre kilder i det omfang, det giver mening, det kan være fæstebreve, skifter, gamle matrikelkort, aviser, lægdsruller, lokalarkiver mm., og vi øver læsning af kilderne.
Kurset er en kombination af undervisning, historisk baggrundsviden, læsning af tekster med gotisk skrift og workshop.
Medbring egen pc, og gerne ekstra ledning til el-stik, samt mad til dagen. Vi har et hyggeligt køkken, hvor vi kan sidde og spise, og hvor vi kan lave kaffe og the.