1.800 kr./person

Spansk Mellemniveau (A2) 4.semester

Kur­sus­be­skri­vel­se
Dette kursus er en fortsættelse af kurset fra foråret 2026. Efter en start, hvor vi genopfrisker nogle grammatiske emner fra foråret, vil vi fortsætte vores arbejde. Vi vil skaffe os en bog. Nogle gange vil vi alligevel gøre brug af andre materialer som vil blive sendt per mail eller blive delt ud i den enkelte time.


Har du haft spansk før, dit niveau svarer nogenlunde til A2, og du har allerede beskæftiget dig lidt med præteritum og imperfektum, vil du kunne være med på dette hold, men det vil måske kræve at du øver dig lidt ekstra. Vi vil arbejde på at konsolidere og øve os på det lærte og vi vil fortsætte med at snuse lidt til ønskemåde (konjunktiv). Det er et fantastisk, blandet hold, hvor der er plads til alle og jeg vil gøre mit bedste for at alle skal mærke at der er fremskridt.


Du er meget velkommen til at kontakte mig på mail: vaneras72@gmail.com


Bemærk! Når du tilmelder dig holdet, giver du lov til at underviseren kan sende materiale der vedrører undervisningen - både før og efter afholdelsen.


Hvis du vil tilmelde dig et hold mere end 14 dage efter start, kan du kontakte os på 32511495 eller aftenskole@hst.aof.dk for at få en reduceret pris.

Hvis du har yderligere spørgsmål, kan du kontakte aftenskolen på mail: aftenskole@hst.aof.dk eller tlf.: 32511495


Kursusdetaljer

Lærkeskolen, Præstegårdsvej 30, 3660 Stenløse
Torsdag, 18:50 - 20:30
30 lektioner, 15 mødegange
Torsdag 13. august, 2026
Holdnr.: 1026206230

1.800 kr./person

ledige pladser

Underviser

Maria Carmen Egido Mateos