1.845 kr./person

Fransk 2

B1
Du har gået til fransk i aftenskolen i ca.1½ år eller opnået tilsvarende niveau på anden vis og ønsker at bygge videre på din viden og kunnen om det franske sprog, hverdag, samfund og kultur.
Måske har du franske relationer?
Grundig gennemgang af gloser, udtale, læsning, oversættelse, tekst­for­kla­ring, mundtlige og skriftlige øvelser.
Emner om fransk hverdag, samfund og kultur.
Bøger: Début 1 af Vibeke Gade, Systime. Début Grammatik af Vibeke Gade , Systime.

Kursusdetaljer

Kulturhuset Brønden , Brøndby Strand Centrum 60, 2660 Brøndby Strand
Torsdag, 17:15 - 18:55
30 lektioner, 15 mødegange
Torsdag 3. september, 2026
Hold nr.: 0726206642

1.845 kr./person

ledige pladser

Underviser

Søren Mouchel Therkildsen

Søren Mouchel Therkildsen er uddannet i fransk og idræt fra Københavns Universitet. Han har taget uni­ver­si­tets­kur­ser i Frankrig, blandt andet i Grenoble og Aix-en-Provence, samt på Alliance Française i Paris.

Søren har gennem årene haft mange ophold og rejser i Frankrig og er fransk gift. Hans tre børn bor i Frankrig, så det franske sprog og den franske kultur er en naturlig del af hans hverdag. Søren har undervist i fransk i både gymnasiet, folkeskolen og privat. Han underviser i dag hos AOF og FOF og har desuden erfaring som freelancetolk i fransk ved Social-Medicinsk Tolkeservice.

Med sin un­der­vis­ning­ser­fa­ring og sit mangeårige kendskab til Frankrig arbejder Søren med både det franske sprog og den kultur, der knytter sig til det.