1.845 kr./person

Yoga for alle

Yoga for alle tager udgangspunkt i Hatha Yoga og den enkelte deltager. Vi arbejder os gennem hele kroppen med forskellige øvelser, som strækker og styrker hele kroppen, der er undervisning i nogle af de klassiske yoga stillinger og i Mindfull Yoga.
Vi får øget styrke, smidighed og balanceevne og der afsluttes altid med dyb­de­af­spæn­ding, hvor vi kan give slip på spændinger i krop og sind. Undervisningen suppleres med ån­de­drætsø­vel­ser og meditation.
Ring evt. til underviseren - 21470185, hvis du har spørgsmål.
(Medbring egen yogamåtte.)

Kursusdetaljer

Kulturhuset Brønden , Brøndby Strand Centrum 60, 2660 Brøndby Strand
Tirsdag, 11:00 - 12:30
30 lektioner, 15 mødegange
Tirsdag 8. september, 2026
Hold nr.: 0726204731

1.845 kr./person

ledige pladser

Underviser

Annemarie Mikkelsen

Annemarie Mikkelsen blev uddannet yogalærer i 1992 efter en treårig uddannelse hos Guni Martin. Her lærte hun blandt andet at undervise i dyb­de­af­spæn­ding, meditation og Hatha yoga samt fik kendskab til flere af yogaens andre grene. Annemarie har mere end 22 års erfaring som yogalærer på aftenskoler og fitnesscentre i København og omegn.

I sin undervisning har Annemarie fokus på at styrke både krop og sind, finde balance, styrke muskler og led samt øge smidigheden gennem udstrækkende øvelser og øvelser for hele kroppen. Hun underviser i Hatha yoga, Flow Yoga, dyb­de­af­spæn­ding og meditation samt forskellige ån­de­drætsø­vel­ser.

Annemarie underviser både på almindelige hold og på hensyntagende hold for personer med knogleskørhed. I afspændingen arbejder deltagerne med at give slip på spændinger, mens meditationen skaber ro. For Annemarie handler yoga også om, hvordan den enkelte oplever og bruger yogaen i hverdagen. Målet er blandt andet at skabe mere flow og velvære i krop og sind og med tiden blive bedre til at hvile i sig selv.