1.425 kr./person

Somatisk yin yoga - Vejle

Kom helt ned i gear med skøn og blid somatisk yin yoga, hvor vi arbejder med opmærksomhed på åndedrættet,  små pulserende bevægelser med kroppen og lange, rolige stræk, som vi holder 3-5 minutter. Vi runder altid timen af med liggende afspænding. 

Yin yoga er en stille og meditativ yogaform, hvor intentionen med de lange stræk er at komme dybt ned i kroppen for at smidiggøre bindevævet.
Med yin yoga har du mulighed for at frigøre dybe spændinger i din fysiske krop, samt frigøre stagneret eller blokeret energi og skabe bedre flow i krop og sind. 

Når vi arbejder somatisk, er opmærksomheden ikke alene på de lange stræk, men også på at bevæge kroppen blidt og gøre den klar til at møde de enkelte stræk.

Mærk den indre ro, tag en dejlig pause fra gøremål og få rundet dagen godt af med denne aften yin yoga. 

Holdet er et lille hold på under 10 deltagere.
Lokalet er på 1. sal uden elevator.

Kursusdetaljer

AOF Vejle, Sjællandsgade 42, 1. sal., 7100 Vejle
Torsdag, 18:15 - 19:30
24,75 lektioner, 15 mødegange
Torsdag 20. august, 2026
Holdnr.: 9126204247

1.425 kr./person

ledige pladser

Underviser

Malene Lau

Jeg har i mange år interesseret mig for at dyrke yoga og har uddannet mig som underviser via en 250 timers uddannelse certificeret af Yoga Alliance samt en 100 timers somatisk yin yoga uddannelse. Derudover er jeg uddannet børneyogalærer, mind­ful­nes­sin­struk­tør og er tidligere skolelærer. Jeg arbejder som massør, og har igennem dette arbejde en god forståelse for kroppens anatomi og fysik Jeg er meget optaget af, hvordan vi vedligeholder og styrker kroppen gennem mobilitet og be­væ­gel­ses­glæ­de.