275 kr./person

Fremstilling af aromatiske shower steamers

En af de mest originale kos­me­tikwor­ks­hops, hvor deltagerne fremstiller deres egne aromatiske shower steamers – brusende shower-tablets, som ved kontakt med varmt vand langsomt frigiver naturlige æteriske olier og skaber en aromatisk damp, der minder om en hjemlig inhalation.

På workshoppen bruger vi naturlige æteriske olier, blandt andet eukalyptus, pebermynte, kamfer, rosmarin og citrus.

Hver deltager sammensætter sin egen duft og vælger udseendet på sine shower steamers, så sættet passer til egne præferencer.

Workshoppen foregår trin for trin og kræver ingen tidligere erfaring. Ud over den praktiske del lærer deltagerne om de æteriske oliers egenskaber og om sikker brug af dem i produkter til daglig pleje.

Til sidst pakkes alle shower steamers pænt ind, så de er klar til at tage med hjem eller give som en lille håndlavet gave.

Deltagerne tager med hjem: Ca. 250 g håndlavede shower steamers (antal afhænger af formenes størrelse), deltagerne tager selv opbevaring med.

Materialepris pr. deltager: 55 kr.

Kursusdetaljer

Skovvangsskolen, Egeskoven 27, 2600 Glostrup
Tirsdag, 17:00 - 20:00
3,5 lektioner, 1 mødegang
Tirsdag 3. november, 2026
Hold nr.: 2426214075

275 kr./person

ledige pladser

Underviser

Joanna Kraińska-Smith