
360 kr./person
Gang og motion for kvinder i bynaturen
3 onsdage i august/ september med Gang og motion i bynaturen for kvinder.
Vi skal være 2 gange i Lindevangsparken og 1 gang i Landbohøjskolens have. Kl. 17.30 – 19.00.
1. Onsdag d. D. 26.8
Lindevangsparken. Vi mødes ved indgangen på hjørnet Dalgas Boulevard/ P.G.Ramms Alle
2. Onsdag d. 2.9
Landbohøjskolen. Vi mødes ved indgangen på hjørnet af Thorvaldsens vej og Bülowsvej
3. Onsdag d. 9.9
Lindevangsparken. Vi mødes ved indgangen på hjørnet Dalgas Boulevard/ P.G.Ramms Alle
Naturen er altid til rådighed. Vi skal ud i 2 af Frederiksbergs parker og bevæge os, hvor de grønne omgivelser, aftensolen og stilhed kan give et ekstra kick..
Vi starter med let opvarmning af hele kroppen og bevæger os derefter rundt i parken og bruger naturens ”redskaber” undervejs til bl.a. styrke - og balancetræning.
Vi afslutter med stræk og afspænding på medbragt måtte
Du medbringer hver gang tynd måtte og drikkedunk.
Motion i grønne omgivelser give bedre humør, lavere stressniveauer og bedre hjerterytme end træning i byen eller indendøre. Københavns Universitet
Underviser er Tina Jensen, se beskrivelse:
Kursusdetaljer
360 kr./person

Underviser
Tina Margrethe Jensen
Uddannet som Idræts- og svømmelærer i 2005, og har siden undervist voksne i gymnastik indendørs og udendørs, og i vandgymnastik/ svømning. Har en Bachelor i pædagogik.
Derudover har jeg gennem flere år undervist i børnegymnastik for 3 – 6 årige; bl.a. efter Tigertrænings-konceptet.
Har for et par år siden afsluttet en Master i Naturbaseret terapi og sundhedsfremme, hvilket jeg bl.a. kobler sammen med udendørs motionsforløb. Er optaget af at udvikle en model for gå-ture med sundhedsfremme i bynaturen.
Har undervist i AOF med motion for kvinder siden 2018