1.250 kr./person
Vinens Verden
Vinens Verden 2026-2027
Det er med stor glæde, at jeg nu kan præsentere programmet 2026 - 27.
I denne sæson har jeg blandet kortene, bl.a. efter de ønsker jeg fik fra kursisterne sidste sæson. Måske et lidt konservativt program. Men jeg er sikker på, at vi i alle foredrag/smagninger vil ramme indenfor skiven i forhold til de fleste kursisters forventninger.
Vi skal en tur rundt i de store vinlande i Europa; Frankrig, Spanien og Italien. Den oversøiske vin er repræsenteret ved Chile. Og så runder vi af med en blandet smagskasse med lidt godt fra hele verden.
Jeg håber I tager imod programmet med nysgerrighed og glæder mig til endnu en sæson i Herlev med gode vine, læring og hyggeligt samvær.
NB: Udgift til vin og brød er inkluderet i prisen.
Husk hver gang at medbringe min. 2 glas.
Venligst Paul Børling
EFTERÅR 2026:
1. oktober
Franske vine, Francois Leitner. Vinhandler, indehaver - Vinskibet, Herlev
Vi lægger ud i Frankrig, som jo er spækket med store klassiske, men også mange mere ukendte vinområder.
Denne aften bliver et blend af netop store klassiske og legendariske franske vine og vine, som vi måske ikke kender.
I selskab med Vinskibet tager vi på en spændende rundtur i nogle af foredragsholderens personlige favoritter, godt krydret med spændende historier bag – og selvfølgelig også godt ak kompagneret af stærke priser fra nogle af de bedste vinmagere i diverse områder.
5. november
Chile med dansk winemaker, Poul-Henning Knudsen. Vinhandler - Taster Wine
Vi skal i aften smage vine fra en dansk vinmager bosat i Chile.
Foredragsholderen vil guide os gennem forskellige druer fra området Elqui Valley i det nordlige Chile – nær byen La Serena.
Med ballast i mere end 22 år i vinbranchen, er det håbet at kunne give os en aften med masser af vinmæssigt indhold og plads til spørgsmål og svar.
FORÅR 2027:
7. januar:
Italiensk rundtur, Marco Andrei. Vinhandler, direktør, partner - Vinimondo
Deltagerne inviteres med på en rundtur i det italienske vinkort med udgangspunkt i udvalgte producenter, regioner og spændende druesorter. Vi smager os gennem en god håndfuld vine,
krydret med håndholdte historier fra støvlelandet med de mange ansigter og de rige traditioner fra nord til syd.
Dertil guides til tips og tricks omkring vinviden, vinens kemi og det hele med en blanding af underholdning og seriøs vinformidling.
Foredragsholderen, der er født op opvokset i Danmark, med italienske rødder, har 40 års erfaring som importør og grossist.
4. februar:
Vinrejse i Spanien, Jesper Danielsen. Vinhandler, stifter - Brd D’s vinhandel
Vi skal på rundrejse til de bedste spanske vinområder. Starten går med et glas cava i Penedes nær Barcelona. Herfra til Rias Baixas, hvor vi finder landets mest friske hvide vine. Videre til Rioja, hvor der ligeledes er hvidvin i glasset. Så står den på rødvin: Tempranillo smager vi i Ribera del Duero, i Bierzo er der et glas fyldigt og frugtigt vin, tilbage til den røde del af i Rioja, før vi runder af i sagnomspundne Priorat.
4. marts:
Vinhandlerens favoritter, Rene Steinvig. Vinhandler, indehaver - Gunnar Madsens vin handel/Bagsværd vinhandel.
Hos de to vinhandlere har man de seneste år kigget på, hvilke vine danskerne vælger, når de handler vin. Mange går ofte efter de dyrere flasker til fine middage og særlige lejligheder. Men en god vin behøver ikke at koste en formue!
Derfor har foredragsholderen sammensat en kasse, som han kalder ”Vinhandlerens Favoritter”. Her finder vi de vine, som han mener giver allermest værdi for pengene – både når det gælder smag, balance og kvalitet i forhold til prisen,
Kontoret kan kontaktes på aftenskole@hst.aof.dk eller på 32 51 14 95
Herlev Kommune tilbyder forhøjet tilskud til pensionister og efterlønnere, bosiddende i Herlev.
Er du bosiddende i Herlev Kommune, og afholdes kurset i kommunen, kan du benytte pristypen "særlige grupper" – enten "Efterløn Herlev" eller "Pensionist Herlev".
Tilskud til efterlønsmodtagere ydes med 30 % af kursusprisen dog kun til ét hold pr. sæson.
Tilskud ydes til et ubegrænset antal hold pr. sæson til folke- og førtidspensionister samt andre pensionister, der oppebærer en tjenestemands- eller egen kapitalpension.
AOF kan kræve dokumentation ved tilmelding eller på et senere tidspunkt. AOF forbeholder sig ret til at opkræve og få tilskuddet tilbagebetalt, hvis det forhøjede tilskud ikke godkendes af kommunen.
Kursusdetaljer
1.250 kr./person

Underviser