My Fair Lady - Det NY Teater inkl. spændende rundvisning foran og bag scenen.
( inkl. Susse Wold på de skrå brædder)
Det er altid spændende af se hvad der egentlig foregår før en forestilling i et teater. Derfor har vi tilføjet en rundvisning til vor dejlige søndagsforestilling.
Herefter skal vi overvære klassikeren My Fair Lady.
Sprogprofessor Henry Higgens indgår væddemål med Oberst Pickering om, at sprogprofessoren kan løfte blomsterpigen Eliza Doolittle fra storbyens rendesten til high socity kvinde, ved at lære hende at tale korrekt. Higgens forestiller sig, at han kan forme hende efter sit ideal om en sofistikeret kvinde. Men hvem forvandler egentlig hvem?
Stykket er basseret på George Bernard Shawns skuespil Pygmalion, og musicalen har et af de mest vidunderlige partiturer med en række af evergreen.
Fuld af humor, elegance, medvirkende dansenumre, uforglemmelige karakterer og betagende scenografi fra Covent Gardens blomstermarked over Ascots fornemme væddebane til Ambassadørens bal, bliver vi skue til et fantastisk opgør mellem takt og tone og hvem forandrer egentlig hvem?
Og ikke mindst skal vi gense Susse Wold på det teater hendes mand i 1991 var ledende kraft i at renovere det smukke gamle teater.
Kursusdetaljer
915 kr./person
Underviser
Arrangeret af Pia Mengel
915 kr./person
Tilmeld kursus