My Fair Lady - Det NY Teater inkl. spændende rundvisning foran og bag scenen.

( inkl. Susse Wold på de skrå brædder)

Det er altid spændende af se hvad der egentlig foregår før en forestilling i et teater. Derfor har vi tilføjet en rundvisning til vor dejlige søn­dags­fo­re­stil­ling.

Herefter skal vi overvære klassikeren My Fair Lady.
Sprogprofessor Henry Higgens indgår væddemål med Oberst Pickering om, at sprog­pro­fes­soren kan løfte blomsterpigen Eliza Doolittle fra storbyens rendesten til high socity kvinde, ved at lære hende at tale korrekt. Higgens forestiller sig, at han kan forme hende efter sit ideal om en sofistikeret kvinde. Men hvem forvandler egentlig hvem?

Stykket er basseret på George Bernard Shawns skuespil Pygmalion, og musicalen har et af de mest vidunderlige partiturer med en række af evergreen.
Fuld af humor, elegance, medvirkende dansenumre, uforglemmelige karakterer og betagende scenografi fra Covent Gardens blomstermarked over Ascots fornemme væddebane til Ambassadørens bal, bliver vi skue til et fantastisk opgør mellem takt og tone og hvem forandrer egentlig hvem?
Og ikke mindst skal vi gense Susse Wold på det teater hendes mand i 1991 var ledende kraft i at renovere det smukke gamle teater.

Kursusdetaljer

Det Ny Teater, Gl. Kongevej 29, 1610 København V
Søndag, 12:30 - 17:30
1 lektioner, 1 mødegang
Søndag 26. april, 2026
Holdnr.: 26123141

915 kr./person

15 ledige pladserTilmeld kursus

Underviser

Arrangeret af Pia Mengel

915 kr./person

Tilmeld kursus