
210 kr./person
Rygbæring- med vikle og bæresele
Kurset er for dig som allerede har erfaring med at bære dit barn på maven. Men som måske har et barn der gerne vil kunne følge mere med, eller er ved at være tungt at bære på fronten.
Vi gennemgår forskellige teknikker til at få barnet op på ryggen - og få barnet ned igen. Og du lærer hvordan du binder den mest grundlæggende rygbinding med en fastvikle. Vi kommer også omkring rygbæring i sele og hvordan du bedst får barnet højt op.
Vigtigst af alt, sørger vi for at sikkerheden er i orden og vi kigger på ergonomi og komfort. Du må meget gerne selv medbringe vikle og/eller bæresele, men der vil også være mulighed for at låne. Der vil være dukker at øve med, så du kan få styr på teknikken inden du prøver med dit barn. Dit barn skal have fuld hovedkontrol, da du er nybegynder. Hvis dette endnu ikke helt er tilfældet, kan du blot øve med dukken under kurset.
Hvis du har yderligere spørgsmål, kan du kontakte aftenskolen på mail: aftenskole@hst.aof.dk eller tlf.: 32511495
Frederiksberg og Københavns Kommune tilbyder forhøjet tilskud til særlige grupper. Ved valg af prisen for særlige grupper erklærer du på tro og love, at du er studerende på SU, lærling, på efterløn, pensionist, eller modtager overførselsindkomst (inkl. SU).
Personer over folkepensionsalderen, 18-25-årige samt modtagere af overførselsindkomst kan også være berettigede.
Er du bosiddende i Københavns eller Frederiksberg Kommune, og kurset afholdes i en af disse kommuner, kan du benytte pristypen "særlige grupper".
AOF kan kræve dokumentation ved tilmelding eller senere. AOF forbeholder sig ret til at opkræve og få tilskud tilbagebetalt, hvis det forhøjede tilskud ikke accepteres af kommunen.
Kursusdetaljer
210 kr./person

Underviser