1.605 kr./person

Engelsk Samtalehold Fredericia

Bliv (endnu) bedre til at samtale på engelsk

Du kan allerede forstå hovedindholdet i en samtale eller tekst om dag­lig­dagsem­ner og nyheder. Du kan udtrykke dig på et forståeligt og enkelt engelsk om din hverdag og dine meninger.

På Engelsk Konversation B1 bygger vi på det, du allerede kan. Da vi har fokus på at styrke tale- og lyt­te­fær­dig­he­der, får du rig mulighed for at træne samtale i timerne. Vi tager udgangspunkt i tekster, kortfilm, billeder, nyheder, dine egne oplevelser, eller hvad der ellers optager os!

Du kommer til at udvide dit ordforråd, gøre dit samtalesprog mere flydende og få oparbejdet noget selvtillid i processen.

Kom og vær med. Sammen skaber vi et un­der­vis­nings­mil­jø som er trygt, relevant og engagerende - det giver den bedste grobund for læring!

Ma­te­ri­aleud­gif­ter må påregnes, dog er minimalt.


Kursusdetaljer

Seniorhuset IP Schmidt, Vendersgade 4, 7000 Fredericia
Tirsdag, 16:30 - 18:00
30 lektioner, 15 mødegange
Tirsdag 1. september, 2026
Holdnr.: 1626206100

1.605 kr./person

ledige pladser

Underviser

Joyce Kloster

Sprog fascinerer mig. At vokse op omgivet af forskellige kulturer fik mig til at drømme om at kunne kommunikere på et fremmedsprog. For 26 år siden blev drømmen til virkelighed, da jeg rykkede pælene op og flyttede til Danmark.
Jeg brænder for at hjælpe andre til at lære nyt. Et trygt miljø er altafgørende for, at læringen kan ske. Især på aftenskolerne er inspiration og hygge også vigtige ingredienser.

• Sprogun­der­vi­ser:  25 år på diverse danske virksomheder, 12 år på aftenskoler
• Bachelor i Land­skabs­ar­ki­tek­tur, bifag Psykologi, fra California Polytechnic State University
• Vok­se­nun­der­vi­ser­ud­dan­nel­se (Pædagogikum) fra Jelling Seminarium
• Engelsk som modersmål

At lære sprog åbner døre til nye verdener.