
4.475 kr./person
Kronjyllands herligheder – forkælelse, kultur og store oplevelser
Program:
Dag 1 – Ikoner, eventyr og regnskovsmagi: Elvis Museet og Randers Regnskov
Vi starter tidligt fra Hellerup Station i en komfortabel bus fra Helsingør Turistfart, og sætter kursen mod Jylland med passende pauser undervejs.
🎸 Elvis i verdensklasse
Første stop er Elvis Museet i Randers – et sandt mekka for musikelskere – og alle os, der holder af ikonet Elvis. Her venter en særrundvisning, hvor vi kommer tæt på historien om The King gennem originale effekter, fortællinger og stemning. Efterfølgende er der tid til at udforske museet på egen hånd.
🏨 Ophold i hjertet af Randers
Vi fortsætter til det centralt beliggende Hotel Kronjylland, hvor vi nyder en frokost og checker ind for natten. Herefter er der tid til på egen hånd at slappe af eller tage en lille tur rundt i byen.
🌴 Eksklusiv aften i tropisk regnskov
Dagens absolutte højdepunkt er et skræddersyet arrangement i Randers Regnskov, hvor vi får:
Guidet rundvisning blandt eksotiske dyr og frodig natur.
Middag midt i Regnskoven og Mulighed for at smage på insekter – for de eventyrlystne, der tager udfordringen op!
Samlet set en sanselig og anderledes oplevelse, du sent vil glemme.
Efter en begivenhedsrig dag vender vi tilbage til hotellet til en velfortjent nats søvn.
Inkluderet: Frokost på Hotel Kronjylland. Aftensmad/buffet i Randers Regnskov. Eksklusiv: Drikkevarer
________________________________________
Dag 2 - Historisk tidsrejse og moderne museum i verdensklasse: Den Gamle By og Moesgaard Museum
🏘️ Levende Danmarkshistorie
Efter morgenmaden går turen til Den Gamle By Aarhus – en tidslomme, hvor vi træder direkte ind i Danmarkshistorien, og hvor byen i sig selv er et levende museum. Oplevelserne står i kø med:
80 autentiske huse fra 25 byer over hele landet
Levende miljøer med butikker fra flere tidsperioder
Særudstillinger og permanente udstillinger samt
Syv historiske haver
Derfor har vi arrangeret en særrundvisning, så vi virkelig får indsigt i området og er sikre på at få det fulde udbytte af vores besøg. Og når maverne så begynder at rumle, så er det tid til frokost i de historiske rammer på Gæstgivergården i Madam Blå lokalet. Her serveres klassiske danske retter med et nostalgisk twist - og vores bliver en let anretning med frikadeller efter Frk. Jensens Kogebog.
Efter frokost, er der nu tid på egen hånd, inden vi kører videre. For dagens oplevelser er slet ikke slut og forude venter et besøg på (endnu) et helt specielt og særegent museum.
🏛️ Arkitektur og arkæologi i verdensklasse
Vi afslutter turen med et besøg på det storslåede Moesgaard Museum – kendt for sin prisvindende arkitektur og imponerende udstillinger. Selve museet er en oplevelse i sig selv og her kan du på egen hånd opleve alt fra oldtidens Danmark til internationale særudstillinger.
Inkluderet: Morgenmad på Hotel Kronjylland. Frokost i Den Gamle By i Aarhus. Eksklusiv: Drikkevarer
________________________________________
Hjemrejse
Mætte af oplevelser efter to intense dage, så kan vi nu sætte os tilrette i bussen mod Sjælland med tid til at fordøje de mange indtryk. Undervejs holder vi pause, og der er mulighed for at købe aftensmad. Og vi forventer at ankomme til Hellerup St. omkring kl. 21.00.
________________________________________
Næsten alt er inkluderet i busturen, dog eksklusiv: drikkevarer. Du kan se her, hvad der er med i prisen:
Transport tur/retur i bus med komfortable sæder og Wi-Fi. Broafgifter, brændstof mv.
1 overnatning på Hotel Kronjylland i enkelt eller dobbelt værelse. Pris for enkeltværelse + 350 kr.
2 x frokost (1. og 2. dag)
1 x middag. Buffet i Regnskoven (1. dag)
1 x morgenmad (2. dag)
Rundvisninger på: Elvis Museet, Randers Regnskov og Den Gamle By i Aarhus
Entré til alle oplevelser: Elvis Museet, Randers Regnskov, Den Gamle By i Aarhus og Moesgaard Museum
Rejseleder under hele turen
Turen er lavet i samarbejde mellem AOF og Helsingør Turisttrafik som er teknisk arrangør. Helsingør Turisttrafik er medlem af Rejsegarantifonden nr. 1171.
________________________________________
Denne tur er for dig, der ønsker maksimalt udbytte med minimal planlægning. Alt er nøje tilrettelagt, så du får de bedste oplevelser – i godt selskab og i trygge rammer.
👉 Kort sagt: En intens, komfortabel og oplevelsesrig rejse, hvor du får ekstraordinært meget for pengene.
Kursusdetaljer
4.475 kr./person

Underviser
