880 kr./person

Power træning for aktive seniorer

Dette hold er for raske og rørige seniorer, der gerne vil vedligeholde og styrke alle kroppens muskelgrupper ved power træning. Holdet er både for begyndere og let øvede, da alle øvelser kan tilpasses niveau. Det er aldrig for sent at komme i gang, og fordelene ved styrketræning er utallige – du bliver stærkere og kan derved nemmere klare hverdagens gøremål, du forbrænder kalorier, du får en bedre kropsholdning, du får en bedre balance og sænker således risikoen for at falde, og du fremmer din mobilitet og fleksibilitet. Og så er det sjovt at få sved på panden sammen med andre!

En typisk time starter med 5-10 minutters opvarmning, hvorefter vi laver forskellige øvelser for arme, ben, ryg og mave både ved brug af håndvægte, elastikker, bolde og egen kropsvægt. Hver gang får vi trænet alle muskelgrupper. Vi slutter af med 10-15 minutters udstræk og afslapning i form af yoga-øvelser.

Kursusdetaljer

Amanda Bøge, Stengade 5a, kld , 3000 Helsingør
Tirsdag, 11:00 - 12:00
10 lektioner, 8 mødegange
Tirsdag 7. april, 2026
Holdnr.: 3126104012

880 kr./person

ledige pladser

Underviser

Louise Lindtner

Louise har over 20 års erfaring med styrketræning, både med brug af vægte, bolde og egen kropsvægt. Hun er oprindeligt uddannet fra Han­dels­højsko­len, men underviser nu i blandt andet sprog og kultur på Den Internationale Højskole i Helsingør samt som fitnesstræner på et udendørs hold i Rungsted Hegn. Derudover har hun taget en uddannelse som yin yoga lærer.