Få pladser

Pastakunst Hornslet

Pastakunst i Hornslet – Lær at lave ægte italiensk pasta 🍝🇮🇹

Tag med på en spændende rejse ind i den italienske pastakunst! På dette kursus i Hornslet eks­pe­ri­men­te­rer vi med mel, durum, vand og æg for at skabe frisk, hjemmelavet pasta i forskellige former – lige fra klassiske spaghetti til spændende pastatyper.

Du lærer at mestre den perfekte "pasta al dente", samtidig med at vi tilbereder lækre, autentiske sovser med friske ingredienser. Vi dykker ned i hem­me­lig­he­der­ne bag den ægte italienske pastaoplevelse og afslutter med et fælles måltid, hvor vi nyder vores kreationer sammen.

Praktisk info:

  • Pris for madudgifter: 90 kr. (betales via MobilePay direkte til underviseren)

  • Sted: Hornslet

Om underviseren:

Vores underviser har i over 18 år rejst verden rundt som italiensk underviser og passioneret formidler af italiensk madkultur. Hun har stor erfaring med italienske madkurser og holder også foredrag om italiensk kultur – bl.a. “10 ting du skal opleve i Italien”.

Uddannelse:

  • Master i undervisning i italiensk som fremmedsprog

  • Kandidat i italiensk sprog, kultur og kunsthistorie

  • Eksaminator for CELI sprog­cer­ti­fi­kat i italiensk


Kom og oplev autentisk italiensk pastakunst – lær, lav og smag på Italien i Hornslet! 🇮🇹🍽️

Kursusdetaljer

Hornslet Skole, Ballesvej 6, 8543 Hornslet
Søndag, 17:00 - 20:00
4 lektioner, 1 mødegang
Søndag 28. september, 2025
Holdnr.: 8325219000

295 kr./person

2 ledige pladserTilmeld kursus

Underviser

Giulia Pierucci

295 kr./person

Tilmeld kursus