Glasurkursus (Keramik)
Start: 11.11.2023, kl. 09:00
Silkeborg-Viborg Aftenskole , AOF MIDT Aftenskolerne
ØrnsøCentret, Ørnsøvej 5-7, 8600 Silkeborg
Marguerite Johnsen
Priser for hele kurset
- Fuldt betalende 1710 kr/person
Kursusdage
-
11-11-2023Lørdag09:00 - 15:00
-
12-11-2023Søndag09:00 - 15:00
-
14-11-2023Tirsdag17:30 - 20:30
Beskrivelse
Er du vild med glasurer og vil du gerne selv kunne blande, justere og indfarve dem? Savner du viden om materialer, metoder og værktøj, inden du for alvor kaster dig ud i glasurernes fantastiske verden? Kurset er både for nybegyndere og dem der har prøvet at blande glasurer før.
På dette kursus gennemgår vi glasurs opbygning, råvarer og farvestoffer. Vi kommer også ind på emner som sikkerhed, glasurfejl og brændingskurver. Du får praktisk erfaring med og tricks til at blande glasurer og vi ser på metoder til at få afprøvet mange forskellige farvevarianter på kortere tid.
I fællesskab får vi afprøvet og brændt flere forskellige glasurer, så du får en viden om hvilken indflydelse de forskellige råstoffer har på glasuren - og opskrifterne får du med hjem, klar til at bruge i egen ovn. Vi brænder ved 1260 grader (Kegle 7).
Partikelmaske er påbudt, medbring gerne finvægt og stavblender. Medbring egne lerprøver hvis du vil have glasurprøver på de glasurer vi udvikler - leret skal kunne brændes til min 1260 grader.
Prisen er inklusive materialer