1.175 kr./person

Lysestager i keramik

Lav dine egne unikke lysestager. Der er nærmest uendeligt mange måder at udforme stager på. De kan være høje eller lave, enkle eller fulde af ornamenter og krummelurer, kantede eller med runde former, abstrakte eller figurative osv.

Du bestemmer selv, og jeg hjælper dig med at finde dit udtryk, så dine stager bliver unikke.

De første 3 gange bruges på at forme og skabe i den våde ler, og den 4. gang bruges på glasering og dekorering.

Ca. en lille uge efter sidste gang, vil keramikken være færdigbrændt og kan afhentes i atelieret.

Hele mit ke­ra­mi­k­værk­sted er indrettet til lertøj. Dvs. jeg brænder ved 1040 grader og har specielle ler­tøjs­gla­su­rer dertil, og det er derfor ikke muligt at lave f.eks. kopper, da disse kræver højere temperaturer, hvis de skal bruges dagligt.

Jeg benytter ikke drejeskiver - alt laves og formes med de bare hænder.

Kurset er for alle, både uerfarne og erfarne.

Der må påregnes ma­te­ri­aleud­gif­ter, som afregnes direkte med underviser efter forbrug (ca.100-300 kr)



Kursusdetaljer

Joensen Kunst & Design, Borgmester Finks Gade 2, 6200 Aabenraa
Onsdag, 18:00 - 20:30
13,2 lektioner, 4 mødegange
Onsdag 30. september, 2026
Holdnr.: 9626202015

1.175 kr./person

ledige pladser

Underviser

Mette Joensen

Mette Joensen er uddannet kunstner fra kunstakademiet i Bremen med diplom i “Freie Kunst”. Hun er uddannet indenfor billedkunst med grafik som speciale, dog er arbejdet med ler blevet en af hendes foretrukne udtryksformer de sidste 12-15 år.
Tilgangen er kunstnerisk, hun udforsker leret muligheder, eks­pe­ri­men­te­rer og blander mange teknikker.

Hun har talrige udstillinger bag sig på gallerier og museer i bl.a. Tyskland, Spanien, Island, Letland, Tjekkiet, England, Holland, USA og Danmark.

Mette Joensen arbejder dagligt i sit atelier i Aabenraa, som også er åbent for besøg.

Atelier Mette Joensen
Borgmester Finks Gade 2a
6200 Aabenraa

www.mettejoensen.dk

instagram: @metteplus @mettejoensen

 

Samme kursus på andre tidspunkter