350 kr./person

Croquis med ler - Haarby

🎨 Croquis med ler med levende model hos Kaffebar og Keramik i Haarby
En sanselig, kreativ og lærerig workshop for alle, der vil udforske form, krop og ler
Hos Kaffebar og Keramik i Haarby kan du deltage i en unik og kunstnerisk workshop: Croquis med ler med levende model. Her kombineres klassisk croquis-arbejde med skulptur i ler, så du får mulighed for at studere kroppen i både bevægelse og form – og omsætte det til dine egne små skulpturer. Workshoppen er for både begyndere og øvede.
🌟 Hvad går workshoppen ud på
På Croquis med ler får du mulighed for at:
- Arbejde efter levende model og studere kroppens proportioner, linjer og udtryk
- Skabe hurtige, intuitive skulpturer i ler, inspireret af modellens stillinger
- Lære grundlæggende teknikker til formgivning, volumen og struktur
- Få professionel vejledning, uanset dit niveau
- Opleve en tryg og respektfuld atmosfære, hvor fokus er på kunstnerisk udforskning
Workshoppen handler om at slippe kontrollen, lege med materialet og opdage nye måder at udtrykke sig på.
🔥 Efter workshoppen – brænding og glasur
Når din figur er færdig og er blevet brændt, aftaler du selv nærmere med underviseren, hvis du ønsker at få den glaseret eller efterbehandlet.
Glasur, ekstra brændinger og materialer er ikke inkluderet i workshopprisen og afregnes separat efter behov.
☕ Kreativitet i hyggelige rammer
Kaffebar og Keramik i Haarby skaber en afslappet og inspirerende ramme for workshoppen. Du kan nyde en kop kaffe, te eller noget lækkert fra caféen, mens du arbejder. Det giver en rolig og behagelig stemning, hvor kreativiteten får lov at flyde

materialer afregnes med underviser og er udover kursuspris

Kursusdetaljer

Kaffebar & Keramik, Algade 57A, 5683 Haarby
Fredag, 19:00 - 21:00
2,66 lektioner, 1 mødegang
Fredag 8. maj, 2026
Holdnr.: 0326102005

350 kr./person

ledige pladser

Underviser

Charlotte Koch Jørgensen

Jeg startede med keramik i 1999 og er uddannet på Kolding Designskole. Jeg har undervist i 6 år nu, mine egne hold, ungdomsskole hold, på yonobi og forskellige events med op til 30 personer. 

Jeg elsker processen med leret og den kreative udvikling der sker med dem der udøver det. Keramik er godt for sjælen💝