150 kr./person
Alene i vildmarken v/Heidi Lykke Nissen
Kan jeg tage lige så godt vare på mig selv, som jeg gennem et helt liv har forsøgt at tage vare på andre?
Ud af vildmarken – 7 veje til fodfæste
Vildmarken blev mit konkrete laboratorium.
Her blev kroppen, energien, stilheden, relationerne, værdierne og grænserne umulige at overse. Jeg kunne ikke altid presse mig videre, ændre min tilstand eller spørge andre, hvad de tænkte.
Jeg måtte lytte.
Til kroppen.
Til omgivelserne.
Til mig selv.
Mellem fortællinger fra Vildmarken og vores helt almindelige liv med arbejde, familie, relationer, tempo, krav og konstante input, vil jeg dele hvordan vi arbejder med et fodfæste. For vi behøver ikke sidde alene ved en sø i Lapland for at miste fodfæstet.
Jeg undersøger blandt andet:
Hvordan finder vi ro uden at gøre ro til endnu et projekt, vi skal lykkes med?
Hvordan mærker vi vores grænser, før kroppen råber?
Hvad bruger vi vores energi og opmærksomhed på?
Hvordan er vi noget for andre uden at forsvinde fra vores egen ligning?
Hvornår er det styrke at holde ud – og hvornår er styrken at vælge noget andet?
Og hvordan skaber vi liv, der ikke alene er til at holde ud, men til at holde af?
Min faglige baggrund i psykologi, neuropædagogik, relationer og menneskelig adfærd ligger under hele foredraget, men formen er levende, personlig og fortællende.
Publikum behøver hverken kende Alene i Vildmarken eller være optaget af friluftsliv.
Foredraget handler i sidste ende om noget langt mere genkendeligt:
Hvordan bevarer vi fodfæste i det liv, vi faktisk lever?
Heidis bog UD AF VILDMARKEN – 7 veje til fodfæste udkommer 30. oktober på Forlaget Falco, og foredraget kan kombineres med bogsalg og signering.
Kursusdetaljer
150 kr./person

Underviser