170 kr./person

Senior-Uni Slagelse | Rousseau og Kant

Filosofiens hovedspor – fra antikken til modernismen
Hvad er sandhed? Hvad vil det sige at være fri? Hvordan skal mennesket leve?


Rousseau og Kant – lighed og frihed i op­lys­ning­sti­den
Op­lys­ning­sti­den var præget af troen på fornuft, frihed og menneskets mulighed for selvstændig erkendelse – men også af dybe indre spændinger. Dette foredrag sætter fokus på to af periodens mest markante tænkere: Jean-Jacques Rousseau og Immanuel Kant. Hos Rousseau møder vi en radikal kritik af civilisationen og dens tendens til at udvikle ulighed blandt mennesker, hvilket leder Rousseau til sine afgørende tanker om folkets suverænitet. Kant - der var en ivrig læser af Rousseau - tager tråden op, idet han opstiller et strengt for­nufts­ba­se­ret ideal om autonomi, moral og oplysning som menneskets mod til at tænke selv. Foredraget belyser deres grundlæggende syn på frihed, fornuft og samfund – og viser, hvordan Rousseaus og Kants tænkning har sat varige spor i moderne politik, etik og menneskesyn

Kursusdetaljer

Slagelse Bibliotek, Stenstuegade 3, 4200 Slagelse
Onsdag, 10:00 - 12:00
2 lektioner, 1 mødegang
Onsdag 18. marts, 2026
Holdnr.: 7726100002B

170 kr./person

ledige pladser

Underviser

Kasper Lysemose

Kasper Lysemose er filosof og arbejder primært med filosofisk antropologi, fænomenologi og dekonstruktion. Kasper skrev sin Ph.d. om idéhi­sto­ri­ke­ren Hans Blumenberg.

I sit arbejde lægger Lysemose vægt på, at skrive og fortælle om filosofiske emner, så de både har saglig tyngde og stilistisk lethed: fremstillingen beror på et indgående kendskab til filosofiske traditioner, uden at sagen af den grund drukner i lærdhed, men fremstår underfundig og indbyder til fornyet undersøgelse. I den ånd har Kasper publiceret talrige artikler og holdt kurser og foredrag både i og udenfor den akademiske verden.