1.100 kr./person

Afspænding for hjernerystelsesramte - Aakirkeby

Holdet er for dig, der er ramt af hjernerystelse eller har senfølger af hjernerystelse.

Formålet med undervisningen er, at du får skabt den dybe ro til dit hoved, som du trænger så meget til. En positiv bivirkning er, at det også giver ro og kontakt til kroppen.

Det er et eksklusivt lille hold, hvor du bliver en af 4 deltagere, så der er tid og plads til individuelle behov. Undervisningen foregår ligeledes i meget rolige omgivelser. 

Vi arbejder med:
- langsomme afspændende øvelser, der giver ro til et overbelastet hoved og en spændt krop.
- til­ste­de­væ­rel­se i kroppe, da det giver ro til hovedet
- stræk

Det er øvelser, du kan anvende derhjemme, når du føler behov for det.
Efter 1½ times undervisning har vi ½ times er­fa­rings­ud­veks­ling om livet med hjernerystelse.Jeg har selv haft hjernerystelse. Der fandt jeg ud af, at de afspændende øvelser havde stor betydning for mig og min helingsproces. De erfaringer vil jeg meget gerne dele, da jeg tror, trods det at alle hjer­ne­rystel­ser er forskellige, at helingen og vejen dertil, er først og fremmest at få skabt ro til hovedet. 

Kursusdetaljer

Brandsgaard, Hegnedevejen 7, 3720 Aakirkeby
Torsdag, 12:30 - 14:30
15,96 lektioner, 6 mødegange
Torsdag 8. januar, 2026
Holdnr.: 0626109118

1.100 kr./person

ledige pladser

Underviser

Lea Munch Marcher