
1.745 kr./person
Drejekursus begndere - Auning
Begynder fortsat drejning 2026
Kurset er en grundig undervisning i drejning af keramik på elektrisk drejeskive, udelukkende designet til begyndere. BEMÆRK at der er kun 3 deltagere pr. hold så I får en meget intens træning.
Kurset strækker sig over 3 mødegang. Vi fokuserer på centrering på drejeskiven, de første steps til at trække dine emner op, rengøring af maskiner, afdrejning af alle emner samt glasering af dine emner. Alt ler bliver æltet og klargjort af underviser, så du bruger al din tid på drejeskiven. Drejning er svært i starten og forvent ikke at du kommer hjem med et helt spisestel på dette kursus. Forvent en del øvelse uden færdige emner. Du får en god forståelse for, hvad det vil sige at dreje, og er du heldig vil du få nogle fine kopper eller skåle med hjem.
Inkluderet i kurset er 2 kg ler at øve sig på, men der kan tilkøbes yderligere ler undervejs. Prisen er 75 pr kg rå ler.
Mødegang former du dine kreationer
Mødegang afdrejer du dine emner
Mødegang glaseres de flotte emner
Afhentning samt evaluering af jeres emner aftales indbyrdes på holdet.
På dette kursus arbejdes med gråhvid ler specielt god til at dreje med.
Du kan vælge mellem minimum 8 forskellige pensels glasurer.
Max 3 deltagere pr hold, Så I kommer ikke til at vente længe på hjælp.
Materialeudgifter udover 1 kg. er 75,- pr. kg. Rå ler
Kursusdetaljer
1.745 kr./person

Underviser
Gitte Marxen
Jeg har undervist i keramik i mere end 6 år. Jeg sørger hele tiden for at holde fingeren på pulsen og efteruddanner mig løbende. Her kan jeg bl.a. nævne Waleed R. Qaisi(Jordan), Mette Maya(Silkeborg), Wicky Meggele(Jægerspris), Eric Landon(Kbh) samt Kwak Kyung Tae (Korea).
Jeg underviser efter Craft psykologiske metoder og har mellem 3 og 8 deltagere på mine hold. Det giver ro og tid til fordybelse samt kort ventetid på hjælp.



