Italiensk 3
Italien er farver, dufte, smag men frem for alt lyde. Det italienske sprog er som musik. Hvis du kan lide alt dette, hjælper vi dig med at lære Il Bel Paese (Italien) at kende ved hjælp af tekster og simple gruppesamtaler.
Du stiller og besvarer simple og korte spørgsmål relativt flydende. Der mangler dog stadig ordforråd samt evnen til at kunne bruge den italienske grammatik helt. Målet er, at de allerede opnåede italienske sprogfærdigheder styrkes og videreudvikles, så du bliver i stand til at forstå og ytre dig om kendte hverdagssituationer.
Kursusdetaljer
2.290 kr./person
Underviser
Emidio Bevilacqua
Emidio (f. 1962) er oprindelig uddannet bygningskonstruktør, og har tidligere arbejdet indenfor den tekniske branche. Fra 2014 har Emidio mest beskæftiget sig med italiensk undervisning og oversætter til/fra italiensk.
Samme kursus på andre tidspunkter
- Torsdage, 13:00 - 14:40Vis kursus
2.290 kr./person
Tilmeld kursus