1.380 kr./person
Sang for alle - begyndere til professionelle
Undervisning for alle - Unge og ældre - På alle niveauer
Om undervisningen:
Der undervises i sang for alle, fra begyndere til professionelle og alle aldre.
I sangundervisningen indgår der blandt andet:
- Komplet sangteknik
- Støtte
- Vejrtrækningsteknik
- Power
- Høje lave toner
- R&B ornementeringsteknik
- Fraseringer
- Udtryk
- Improvisation
- Alle stilarter
Der kan undervises alle slags elever, elever der lige er startet og skal have basis teknikker på plads.
Elever der skal træne med henblik på at søge optagelse på konservatoriet eller som forberedelse til studieindspilning, måske skal du til audition til en sangkonkurrence og vil gerne være helt klar i teknikken og performance delen.
Sangere der har brug for at få repareret stemmen, lære sund stemmebrug og forberedelse til tour mm.
For at få mest udbytte af forløbet, forventes det at man øver hjemme fra gang til gang.
Genrer
Underviserens genrer inkluderer: Jazz, soul, R&B metal, rock, musical, klassisk stemmebrug.
To personer deler en lektion (45 min.) pr. gang, inden for holdets samlede tid.
Din mødetid aftales med underviseren, når du har tilmeldt dig.
Hvis du ønsker dobbelt tid, bedes du kontakte AOF Amager tlf. 3251 1495.
Kursusdetaljer
1.380 kr./person
Underviser
Lene Fibieger
Sanglærer – og Qi Gong instruktør.
Lene Fibieger er uddannet musikpædagog fra Det Jyske Musikkonservatorium og har mange års erfaring som underviser af alle fra spædbørn til ældre, på musikskoler, folkeskoler, lilleskoler og aftenskoler. Som underviser besidder Lene stor ro. Hun lægger vægt på at skabe tillid og arbejder med humor i sin undervisning – og så er hun tålmodig! Hendes spidskompetencer er pædagogisk sans, god intuition og evnen til at være inspirerende. Hendes værktøjskasse og brede erfaring gør, at hun kan formidle, instruere, inspirere og igangsætte afhængig af situationen.
Hun er udøvende musiker som sangerinde, performer, komponist, tekstforfatter og i sammenhænge med SDS (sang, dans og spil). Endvidere har hun arbejdet som freelancer/selvstændig med mennesker og musik i et hav af sammenhænge. Hun arbejder til stadighed med at udvikle sig som underviser og sanger. Sammen med musikken betyder krop og bevægelse meget for hende. Hun har derfor bl.a. taget uddannelse som Qi Gong-instruktør.