Pilates begynder/let øvede
Pilates begynder/let øvede.
Pilates er sekvenser af langsomme, kontrollerede udførte bevægelser.
Effektiv træningsteknik der styrker den dybe stabiliserende muskulatur, og som stimulerer muskelbalance, styrke og udholdenhed.
Vi starter med et opvarmningsprogram, så krop og hjerne er klar til at udføre øvelserne.
Pilates har altid været brugt, ikke kun af dansere og idrætsudøvere, men også som almindelig træning af kroppen. Du kan også være med, selvom du ikke har trænet de sidste 20 år.
Du får slanke stærke og smidige muskler i stedet for korte og kraftige.
Din dybe muskulatur bliver styrket.
Du får en forbedret kropsholdning.
Pilates medvirker til forebyggelse af skader.
Du får forbedret balance og koordination.
Din kropsbevidsthed øges.
Du får personlig rådgivning i en afslappende atmosfære.
Frederiksberg og Københavns kommune giver forhøjet tilskud til særlige grupper. Hvis du vælger prisen for særlige grupper, så erklærer du på tro og love, at du er enten studerende på SU, lærling med uddannelsesaftale, på efterløn, folke- eller førtidspension, eller modtager arbejdsløshedsdagpenge, kontanthjælp, revaliderings-, integrations- eller kontantydelse. AOF kan kræve dokumentation herfor ved tilmelding eller senere.
Kursusdetaljer
1.215 kr./person
Underviser
Monica Orek
Monica Orek uddannet Pilates instruktør med internationalt certifikat i BASI Pilates. Jeg elsker Pilates og får en stor glæde ud af undervisning. Gennem mange års erfaring som både udøver og underviser har jeg oplevet de mange fordele, Pilates kan tilbyde – både for styrke, stabilitet og smidighed.
Min baggrund i ballet har lært mig, hvordan Pilates kan hjælpe med at udvikle kroppen og skabe den styrke og balance, der man har brug for som danser.
Jeg underviser Pilates på alle niveauer fra begynder til avanceret og kan også tilbyde pilatestimer med fokus på smidighed og stræk.
Jeg har stor glæde af at arbejde med forskellige mennesker og skabe en træningsoplevelse, der både er givende og inspirerende. Jeg elsker at motivere mine deltagere til at udfordre dem selv og at vejlede dem i at nå deres mål. Jeg går op i detaljer og prioriterer kvalitet højt, men jeg synes samtidig, at træningen skal være sjov og foregå i en afslappet atmosfære.
Det gode ved Pilates er, at der er mange fordele i forhold til justering af øvelser til hvert enkelt individ, så at man opnår det optimale resultat.
Mine timer starter med en let opvarmning, efterfulgt af en fuld kropstræning, hvor man aldrig glemmer coren. Jeg indarbejder nogle yogabevægelser og strækninger for fleksibilitet.
Timen afsluttes med en afspænding der giver ro til både krop og sind.
1.215 kr./person
Tilmeld kursus