Meditation og ny selvudvikling Silkeborg

Er du nysgerrig og klar til at tage et nyt step ind i din egen indre medfødte kær­lig­heds­na­tur og komme i fordybelse og ubetinget kærlighed?
Så er dette me­di­ta­tions­for­løb over 4 uger lige noget for dig. Vi vil dele i gruppe og blive inspireret til at være nærværende og meditativ i din egen sjælskerne. Det vil forstærker din kvalitetsaura og livsglæden og fællesskabet.

Når du vælger at ændrer fokus og opmærksomhed til at være nærværende i din kær­lig­heds­na­tur, så opstår der et nyt rum – som også er et tomrum og et nyt sted og lære at kende. Det kræver tillid og lyst til at engagere og fordybe sig i sin indre kerne, hvor ny udvikling sker. Dertil arbejder vi med:

LYS - indre oplysthed
LYD - din egen skabende lyd
ÅNDEDRÆT - til at fastholde energien i nuet
GOD ENERGI - arbejde målrettet med din egen healende energikilde, alt sammen i din egen kær­lig­heds­na­tur.

Der er altid en enkel meditation med fokusering koordinering.
Der er en guidet meditation nærværsøvelser og der er både op- og afspænding og afslapning
Hvis der er afspænding på gulvet, er der tæpper, der kan anvendes.
Medbring blot varme sokker og et åbent sind.

Velmødt

Du er velkommen til at kontakte underviseren på tlf. 2612 9899 hvis du har brug for yderligere oplysninger.

Om underviseren:
Birtthe Christensen er uddannet socialpædagog, vok­se­nun­der­vi­ser, for­an­drings­for­mid­ler igennem kaospiloterne samt gået på healerskole igennem 15 år, hvor meditation også er basis. Hun har arbejdet med meditation igennem mange år, og mediterer hver dag.

Kursusdetaljer

ØrnsøCentret, Ørnsøvej 5-7, 8600 Silkeborg
Torsdag, 18:30 - 20:00
8 lektioner, 4 mødegange
Torsdag 23. oktober, 2025
Hold nr.: 7425203001

780 kr./person

6 ledige pladserTilmeld kursus

Underviser

Birtthe Christensen

Birtthe Christensen er uddannet socialpædagog, vok­se­nun­der­vi­ser, for­an­drings­for­mid­ler igennem kaospiloterne samt gået på healerskole igennem 15 år, hvor meditation også er basis. Hun har arbejdet med meditation igennem mange år, først af nysgerrighed så senere en nødvendighed da jeg fik tinnitus.

780 kr./person

Tilmeld kursus