Redesign & Restegarn | Aarhus
“Redesign & Restegarn” er en workshop, hvor vi strikker små projekttasker af restegarn og syr foer i tasken til efterfølgende workshop.
Til workshoppen bliver der brugt restegarn og genbrugsstof. Der vil være symaskiner og sygrej til rådighed på workshoppen. Kamilla & Anja, som står bag Instagram profilerne Korsgaard_syning og @faelles_garn, har fokus på at samle deltagere på tværs af alder og baggrund til to hyggelige workshops med fokus på upcycling, restestrik og syning.
Med genbrugsmaterialer og åbne rammer, giver Kamilla og Anja deltagerne mulighed for at eksperimentere, få nye idéer og mærke glæden ved at skabe noget hver for sig, i et fællesskab.
Vi vil gerne gøre bæredygtighed håndgribelig og social – med fokus på fællesskab, genbrug og det personlige værtskab. Til vores workshops, er der plads til at deltage selv, eller følges med nogen du kender, alle er velkommen, både nybegyndere og garvede nørklere.
Underviser
Kamilla Marie Korsgaard
Med en baggrund som tekstilformidler, har jeg de sidste tolv år arbejdet som underviser indenfor det tekstil fag. Syning, mønsterudvikling, materialelære, designprocesser, tekstiltryk og pædagogik har fyldt alt i min dagligdag.
Udover undervisning har jeg arbejdet med brudekjoler, både som ansat og som selvstændig. Jeg har arbejdet med indfarvning og omforandring af brudekjoler, så de kunne bruges igen.
At arbejde med design, materialer, form og farve er en stor fryd for mig.