Realisme og de gamle maleteknikker - Holte

Drømmer du om at male som de gamle mestre? På dette inspirerende kursus lærer du at forvandle dine skitser til farvestærke og udtryksfulde malerier – med klassiske teknikker og fokus på det gode håndværk.
Du får indsigt i motivvalg, komposition, farvelære og maleteknik – og ikke mindst lærer du at se som en kunstner: at betragte dit motiv med præcision, indlevelse og ægte nærvær.
Du vælger selv, om du vil arbejde ud fra fotografier eller opstillinger, og du får løbende personlig vejledning, der hjælper dig med at udvikle dit maleri og din stil.
Nye deltagere bedes kontakte AOF eller underviseren inden tilmelding.

Kursusdetaljer

Kulturcenter Mariehøj, Øverødvej 246, 2840 Holte
Mandag, 09:00 - 13:30
66 lektioner, 12 mødegange
Mandag 15. september, 2025
Hold nr.: 7125202010

3.930 kr./person

13 ledige pladserTilmeld kursus

Underviser

Ginny Page

Ginny er en erfaren billedkunstner, født i 1963 i Lincolnshire, England. Hun har malet siden hun var 10 år, med naturen omkring barn­doms­hjem­met som den første in­spira­tions­kil­de.
Hun er uddannet fra Lincoln College of Art and Design og har udstillet både i Canada og England, inden hun i 1986 slog sig ned i Danmark, hvor hun i dag bor og arbejder.

3.930 kr./person

Tilmeld kursus