
684 kr./person
Keramik modeller dit kæledyr - Randers
Keramik - Modeller dit kæledyr - Randers
Et kursus for alle som har lyst til at arbejde med keramik, hvad enten du er begynder eller lidt mere erfaren.
På kurset gennemgår vi teori og teknikker om opbygning, håndtering og glasering af en skulptur. Alt sammen vigtige elementer for, at du kommer i mål med en skulptur af dit kæledyr. Det er en god ide at have et billede af sit kæledyr til første undervisning.
2 gange med ler og en gang med glasur.
På dette kursus arbejdes der kun med stentøjsler, hvor der altid vil være 2-3 slags ler at vælge i mellem og der vil være ca. 10 forskellige glasurer der egner sig til skulpturer.
Materialeudgift er 100 kr. pr færdigbrændt kilo ler.
Om underviseren:
Elisabeth har stor erfaring med undervisning inden for keramikken, som hun har arbejdet med de sidste 5 år, og hun har eget værksted. Ligeledes har hun erfaring for det socialpædagogiske arbejde.
Hendes special-socialfaglige uddannelse gør, at hun også vil kunne undervise særligt hensyntagende hold. Hun har erfaring med at undervise i stress, erhvervet hjerneskade mv.
Kursusdetaljer
684 kr./person

Underviser
