
955 kr./person
Forårs Keramik - Aabenraa
Keramik med forårstema.
Forår er lig med friske lyse farver, de første spæde blomster, æg i alle afskygninger, påskeharer, lam, fugle m.m. - kom og skab din egen unikke forårskeramik.
Du bestemmer selv, hvad du vil skabe i leret. Det kan være vægophæng, skulpturelle figurer, unikke æggebægere, påskeophæng eller noget helt andet.
Jeg hjælper dig med at finde dit udtryk, så dine ting bliver unikke.De første 3 gange bruges på at forme og skabe i den våde ler, og den 4. gang bruges på glasering og dekorering.
Ca. en lille uge efter sidste gang, vil keramikken være færdigbrændt og kan afhentes i atelieret. Hele mit keramikværksted er indrettet til lertøj. Dvs. jeg brænder ved 1040 grader og har specielle lertøjsglasurer dertil, og det er derfor ikke muligt at lave f.eks. kopper, da disse kræver højere temperaturer, hvis de skal bruges dagligt.
Jeg benytter ikke drejeskiver - alt laves og formes med de bare hænder.Kurset er for alle, både uerfarne og erfarne.Der må påregnes materialeudgifter, som afregnes direkte med underviser efter forbrug.
Kursusdetaljer
955 kr./person

Underviser
Mette Joensen
Mette Joensen er uddannet kunstner fra kunstakademiet i Bremen med diplom i “Freie Kunst”. Hun er uddannet indenfor billedkunst med grafik som speciale, dog er arbejdet med ler blevet en af hendes foretrukne udtryksformer de sidste 12-15 år.
Tilgangen er kunstnerisk, hun udforsker leret muligheder, eksperimenterer og blander mange teknikker.
Hun har talrige udstillinger bag sig på gallerier og museer i bl.a. Tyskland, Spanien, Island, Letland, Tjekkiet, England, Holland, USA og Danmark.
Mette Joensen arbejder dagligt i sit atelier i Aabenraa, som også er åbent for besøg.
Atelier Mette Joensen
Borgmester Finks Gade 2a
6200 Aabenraa
instagram: @metteplus @mettejoensen
