475 kr./person

Brodericollage

På dette kursus arbejder vi med små brodericollger syet af stofrester og broderet med masser af frie broderisting. Vi starter med at tale om opbygning af collagen, dernæst leger vi med stofferne og vi slutter af med at fylde en masse broderi på. Undervejs gennemgås forskellige broderisting og vi taler tips og tricks til broderiet.   Medbring Stof der kan være baggrund for din applikation, jeg arbejder ofte med størrelsen 20 cm x 20 cm (det passer med størrelsen til en dimsedutpung), men det bestemmer du. Bunden kan ses, så tænk sammenhæng med stofresterne. Bundstoffet kan være hør eller bomuld, det kan være en rest du har liggende eller en kasseret bluse. Det må ikke være meget kraftigt, da du nogle steder skal stikke igennem op til 4 lag.Små stofstykker, limstift, knappenåle, ritråd, tråd til at brodere med, stof­saks­bro­de­rinål/synål med spids, der passer til dine trådeevt. papir og pen til at lave skitse/skabelon, papirsaks   Jeg medbringer lidt hørstof (natur og blå) i str. 20x20, lidt blandet broderigarn, silkegarn, diverse bro­de­ri­til­be­hør som nåle og penne samt lidt stofrester.   Hvis du er i tvivl om noget er du velkommen til at kontakte mig. Mail: bybraun@bybraun.dk eller mobil: 21739657  

Ballerup Kommune tilbyder tilskud til pensionister og ef­ter­løns­mod­ta­ge­re. Vælg "Pensionist Ballerup" eller "Efterløn Ballerup" under betalingsform.
Ved valg af prisen for særlige grupper erklærer du på tro og love, at du er pensionist eller modtager af efterløn og bosiddende i Ballerup Kommune.
Tilskuddet dækker op til 30 % af kursusprisen, dog max 500 kr. pr. kursus, og max 2 kurser i alt årligt – uanset forening. AOF kan kræve dokumentation ved tilmelding eller senere, og Ballerup Kommune forbeholder sig retten til at opkræve og få tilskud tilbagebetalt, hvis det er benyttet flere gange end 2 pr. år.
Læs mere her:

Pen­sio­ni­st­tilskud til af­tenskole­un­der­vis­ning

Kursusdetaljer

Posthuset Ballerup, Banegårdpladsen 7, 2750 Ballerup
Mandag, 17:00 - 20:30
8 lektioner, 2 mødegange
Mandag 27. oktober, 2025
Holdnr.: 0425202661

475 kr./person

ledige pladser

Underviser

Jette Braun