ChatGPT for begyndere

Er du nysgerrig på, hvad du kan bruge ChatGPT (og andre AI-modeller) til i dinhverdag? Så er du velkommen på dette begynderkursus i ChatGPT.

Vi gennemgår, hvordan ChatGPT kan bruges til mange forskellige opgaver – både i privatlivet og på arbejdet. Vi kombinerer lidt baggrundsviden og overordnet teori om AI og ChatGPT med en masse hands-on øvelser, hvor du selv får lov til at eksperimentere med værktøjet i praksis.

ChatGPT og lignende AI-værktøjer bliver en stadig større del af vores dagligdag – både hjemme og på jobbet. Hvis du har brug for et lille skub til at komme i gang, eller blot er nysgerrig på, hvad AI kan gøre for dig, så er dette kursus måske noget for dig.

Medbring en bærbar computer(anbefalet), iPad eller smartphone. Det er en fordel, hvis du på forhånd har oprettet enChatGPT-konto og eventuelt installeret en ChatGPT-app på din enhed. Du sagtens nøjes med den gratis version af ChatGPT.

Der vil primært fokuseres på brugen af denne, men vi vil også kort berøre forskellene på gratis- og be­ta­lings­ver­sio­nen.

Anita Vibsig Niclasen er forsker, underviser og iværksætter med en baggrund i humanbiologi og mange års erfaring inden for forskning, formidling og undervisning. 

Hun har arbejdet med alt fra la­bo­ra­to­ri­e­a­na­ly­ser til farmaceutisk udvikling og er passioneret omkring ny teknologi og vi­dens­for­mid­ling. Anita bruger ChatGPT dagligt, både professionelt og privat – og brænder for at gøre AI tilgængeligt for alle. Med en praktisk og jordnær tilgang guider hun kursisterne gennem ChatGPT's muligheder, så de kan få det maksimale ud af værktøjet i deres hverdag.

Kursusdetaljer

Kildegården, Oplysningens Hus, Kildegården 5B, 4000 Roskilde
Onsdag, 18:00 - 21:00
3,5 lektioner, 1 mødegang
Onsdag 24. september, 2025
Hold nr.: 7025205070

365 kr./person

12 ledige pladserTilmeld kursus

Underviser

Anita Vibsig Niclasen

365 kr./person

Tilmeld kursus