Kvindernes stemmer i Israel og Palæstina
Sarah Arnd Linder er 38 år og datter af en israelsk far og en dansk mor. Hun er vokset op i Danmark, Schweiz, Frankrig og Belgien og har boet i Israel i 17 år. For nyligt er hun flyttet til Danmark bl.a. grundet situationen i Israel og Gaza.
Sarah har en Bachelor i ‘Government, Diplomacy and Strategy’ og en Master fra Tel Aviv University i ‘History of the Middle East'.
Siden sit ophold i Israel har Sarah Arnd Linder været interesseret i konflikten og den politiske situation i området, men især kvinders forhold til konflikten.
“Som kvinde er jeg selv blevet direkte og indirekte påvirket af konflikten”.
Hun er grundlægger af Political is Personal – PiP - et initiativ baseret på interviews foretaget med israelske jødiske og palæstinensiske kvinder, der frit fortæller hvorledes konflikten har påvirket deres liv.
I foredraget vil Sarah, på en ufiltreret, ærlig og nuanceret måde fortælle, hvorfor det er vigtigt at sætte fokus på kvindernes stemmer i konflikten. Hun tager eksempler med på de fortællinger, der er blevet udgivet af PiP indtil nu, der portrætterer konflikten i kvindernes egne ord.
Kursusdetaljer
125 kr./person
Underviser
Sarah Arnd Linder
125 kr./person
Tilmeld kursus