Seværdigheder, folkeliv og OL i Paris

Paris er en by, der aldrig står stille – fyldt med historie, kultur og et folkeliv, der spænder fra det glamourøse til det helt hverdagslige. I dette inspirerende foredrag tager Jytte Lund Larsen os med på en rejse gennem Paris’ sjæl, hvor hun deler sine erfaringer fra årene som rejseleder og beboer i både Montmartre og Bagnolet.

Jytte har undersøgt, hvordan man virkelig kan komme ind under huden på pariserne, forstå den multinationale kultur og finde sin egen plads i byens mangfoldige livsstil. Gennem personlige anekdoter og fortællinger fra hendes tid i Paris får vi et unikt indblik i både de velkendte seværdigheder og de mere skjulte hjørner af byen.

Foredraget giver også et spændende indblik i, hvordan Paris oplevede den globale opmærksomhed under sommer-OL 2024 – en by i fest, aktivitet og sportslig passion.

Kom og få et anderledes og livligt perspektiv på den evigt fascinerende by, Paris!

Foredrag ved Jytte Lund Larsen, eventyrer, journalist og forfatter



Kursusdetaljer

Fritidscentret, Vestergade, Vestergade 15, 8900 Randers C
Torsdag, 19:00 - 20:30
1 lektioner, 1 mødegang
Torsdag 25. september, 2025
Hold nr.: 6625211001

85 kr./person

80 ledige pladserTilmeld kursus

Underviser

Jytte Lund Larsen

85 kr./person

Tilmeld kursus